Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rodí se nová mocenská osa Paříž–Berlín–Varšava. Praha by z toho mohla těžit, ale zatím spíš dělá chyby či se tváří nezúčastněně

Evropští státníci vítali Donalda Tuska coby představitele Polska, jemuž už nevládne Kaczyński, jako ztraceného syna. Na snímku s Emmanuelem Macronem při nedávné návštěvě Paříže. Foto: ČTK/AP
Evropští státníci vítali Donalda Tuska coby představitele Polska, jemuž už nevládne Kaczyński, jako ztraceného syna. Na snímku s Emmanuelem Macronem při nedávné návštěvě Paříže. Foto: ČTK/AP

Komentář Petra Janyšky: Donald Tusk od svého zvolení premiérem loni v prosinci radikálně mění nejen polskou domácí politiku, ale i tu zahraniční. Lépe řečeno, Polsko začíná po osmi letech provádět promyšlenou a strategickou zahraniční politiku. A to hned s rozletem a ve velkém. Pro nás je důležité, zda to zaznamenal premiér Petr Fiala a jeho okolí a zda se budou umět k „novému“ Polsku nějak postavit. Zatím to tak nevypadá.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na rozdíl od českých politiků má Tusk bohatou zahraniční zkušenost. Během pěti let svého předsedání Evropské radě v Bruselu, tedy předsedání schůzkám všech hlav států Evropské unie, zevrubně poznal fungování sedmadvacítky i nejvyšší patra světové politiky.

S většinou dnešních evropských lídrů se osobně zná. Na rozdíl od předchozího faktického šéfa země Jarosława Kaczyńského, který nikam necestoval, nezná cizí jazyky, nezná Evropu ani svět a je sžírán iracionální fobií z Německa.

Hned den po svém jmenování jel Tusk do Bruselu na evropský summit, kde byl coby nový lídr Polska srdečně všemi vítán jako navracející se ztracený syn. Jeho druhá zahraniční cesta vedla do Kyjeva, kde jednoznačně ujistil Ukrajince, že Varšava jim bude pomáhat všemi možnými způsoby a bude působit i na ostatní evropské státy, aby v podpoře nepolevily.

A jeho třetí cesta vedla v pondělí do Paříže a do Berlína. Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz ho rovněž přivítali s otevřenou náručí.

Tři polské priority: EU, Ukrajina, evropské mocnosti

Už tyto tři cesty ukazují na priority nové polské vlády: Evropská unie, Ukrajina a evropské mocnosti, s nimiž chce jednat jako rovný s rovným. Střední Evropa včetně Prahy přijde na řadu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Názor

Polsko

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější