Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zemědělci mění hlavní město v pevnost: farmářské bouře v Indii ukazují tvrdší tvář protestů

Farmářský protest v nejlidnatější zemi světa. Indické a české zemědělce leccos spojuje, ale leccos i dělí. Na indické straně se dokonce už umíralo. Foto: Ravi Kumar, Hindustan Times, Sipa USA via Reuters
Farmářský protest v nejlidnatější zemi světa. Indické a české zemědělce leccos spojuje, ale leccos i dělí. Na indické straně se dokonce už umíralo. Foto: Ravi Kumar, Hindustan Times, Sipa USA via Reuters

Čeští zemědělci, kteří dnes protestují v Praze, se pro inspiraci mohou obrátit také do Indie. Indičtí farmáři dokázali v hlavním městě tábořit rok – v mraze, vedru i za covidu. A nakonec vládu dotlačili k tomu, že před nimi couvla. Proč teď znovu táhnou do boje?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Řítí se zaprášenou silnicí, na nohách tenisky a sportovní kalhoty. Skoro by vypadali jako účastníci běžeckého závodu – nebýt šál obmotaných kolem hlavy přes ústa a nebýt brýlí, kterými schrání oči. Utíkají před kanystry se slzným plynem, které jim dopadají k nohám. Jednomu z dvojice na obličeji sedí skutečné ochranné brýle; druhému jen obyčejné sluneční, pod něž dráždivý plyn snadno pronikne.

Ale i to je pořád lepší ochrana, než jakou má většina jeho prchajících kolegů. Někteří na útěku ještě drží v rukách vlajky, jiní si i za běhu zvládnou tisknout prsty nos, ale desítky dalších utíkají jen tak. Pryč od mraků slzného plynu, betonových barikád a policejních kordonů za ostnatým drátem. Vstříc dlouhým řadám traktorů a nákladních aut, které už minulý týden zablokovaly všechny pruhy dálnice ve směru na Nové Dillí.

Vzhůru na Dillí!

Také na pražskou magistrálu dnes časně ráno vjely traktory. Nicméně dnešní protest českých zemědělců, který se odehrává v kontextu podobného dění napříč Evropskou unií, má citelně menší rozměry a méně dramatický průběh než to, co se právě děje v Indii.

Indie je, na rozdíl od České republiky a dalších členských zemí EU a navzdory své velké ambici stát se do roku 2047 nejsilnější zemí světa, stále většinově agrární společností. Na celkové indické ekonomice má sice zemědělství sotva pětinový podíl, zato zaměstnává skoro dvě třetiny z 1,4 miliardy Indů.

Na hlavní město tam vytáhly desítky tisíc rozhořčených zemědělců, sjednocených pod sloganem „Dillí čalo“, tedy Vzhůru na Dillí! Zemědělců o to rozhořčenějších, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Indie

Jižní Asie

Zemědělství

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější