Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bödör, Výboh, Gašpar na svobodě, Martin M. Šimečka ve vězení. Ficova představa o spravedlnosti

Novinář Martin M. Šimečka čelí trestnímu oznámení Ficova hnutí Směr. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N
Novinář Martin M. Šimečka čelí trestnímu oznámení Ficova hnutí Směr. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

Komentář Matúše Kostolného: Zavírat lidi za to, že si myslí něco jiného než premiér a jeho úderka, lze jen v totalitních režimech.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když novináři píšou o sobě, je to vždy riskantní. Novináři chtějí pozorovat a kontrolovat, jak vládnou politici. Neměli by se tlačit do středu dění. Ale někdy to jinak nejde. Ve světě Ficovy pomsty mají novináři speciální postavení.

Robert Fico a jeho lidé už dlouho zkoušejí udělat z nezávislých novinářů nepřátele státu. Odmítají jim odpovídat na otázky. Útočí na konkrétní redakce a konkrétní novináře, speciálně nechutně na novinářky.

Už před týdnem pronásledoval Ficův poradce Erik Kaliňák komentátora Mariána Leška a dnes podali Ficovi lidé trestní oznámení na Martina M. Šimečku.

Navrhují ho stíhat za výrok z diskuze Ako zachrániť demokraciu. Šimečka mluvil o zbabělosti Roberta Fica, který se neodvážil ani jet do Kyjeva, urážel Ukrajinu a zpochybňoval, zda je v Kyjevě vůbec válka. V této souvislosti Šimečka zmínil, že to Fico říká jako premiér malého zbabělého národa, který na rozdíl od Ukrajinců v historii spíše neměl, než měl odvahu bránit se.

Ve skutečnosti jsou však Šimečkova slova jen záminkou. Robert Fico, Erik Kaliňák, Richard Glück či Juraj Gedra nejsou národní buditelé ze štúrovských dob a ani partyzáni z SNP. Oni jen využívají každou příležitost, aby mohli zaútočit na ty, kteří se ještě nezalekli.

Trestní oznámení na Martina M. Šimečku je další pokus

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Média

Slovensko

Komentáře, Kontext N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější