Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (721. den): Putin věří, že vyhrává a současné bojové tempo si může dovolit do roku 2026

Ukrajinští vojáci během výcviku. Ilustrační foto: Efrem Lukatsky, ČTK/AP
Ukrajinští vojáci během výcviku. Ilustrační foto: Efrem Lukatsky, ČTK/AP

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Rusko údajně chtělo jednat o příměří s USA, ty to bez Ukrajiny odmítly.
  • Analytici z RUSI se snažili odhadnout, jak dlouho takto Rusko vydrží bojovat.
  • Kolik kusů tanků a houfnic má Rusko v zásobě.
  • Mapy dne: Avdijivka.
  • Videa dne: uvnitř Bradley a kráter u Buči.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za středu 14. února. Situace na některých místech už může být jiná.

Vladimir Putin údajně přes prostředníky vyslal do Washingtonu signál, že je připraven jednat o příměří na Ukrajině. Napsala o tom agentura Reuters s tím, že Spojené státy nabídku odmítly.

Jejich hlavní argument byl ten, že se nezapojí do žádného vyjednávání, jehož součástí není i samotná napadená Ukrajina.

O obavách, že USA tlačí na Kyjev, aby do podobných jednání s Ruskem šel, se spekulovalo ještě na podzim loňského roku, nyní se ukazuje, že podle všeho nebyly namístě.

Přestože kontakty mezi USA a Ruskem ani jedna strana nepotvrdila, Reuters za sebou má historii velmi dobře ozdrojovaných zákulisních informací, které se časem potvrdily. V tomto případě hovoří o třech zdrojích v Rusku.

Putin podle nich navrhl konflikt zamrazit, přičemž by si ponechal už nyní okupované ukrajinské území. Podle jednoho ze zdrojů ale USA nevěří, že Putin svá slova o příměří myslí upřímně. Ruská strana zároveň tvrdí, že vládce Kremlu je připraven bojovat tak dlouho, jak to bude potřeba.

Jak dlouho si ale může dovolit bojovat v současném tempu a co jsou vlastně jeho cíle? Ve své čerstvé analýze se na to pokouší hledat odpovědi britský think-tank Rusi (Royal United Services Institute). Hlavní strategický cíl Moskvy podle něj zůstává stejný: podmanit si Ukrajinu.

Kreml po dvou letech totální války, která ho stála statisíce obětí, věří, že vyhrává. I proto se v jeho podmínkách ukrajinské kapitulace hovoří o odstoupení území, které už je pod ruskou kontrolou. Dokonce by prý chtěli i druhé největší město Charkov a v některých verzích i Oděsu s jejími klíčovými přístavy na Černém moři. Požadovali by i svůj vlastní souhlas pro vstup Ukrajiny do NATO a vedení Ukrajiny by se rovněž schvalovalo v Moskvě.

Jak dodává nejstarší bezpečnostní a obranný think-tank na světě, jediný významný ústupek, který Rusko navrhuje, je ten,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější