Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Křesťan, revolucionář, disident. Jeden z prvních vlivných ekologů u nás dělal vše pro to, aby se Češi opět naučili žít s přírodou

Ivan Dejmal (1946–2008). Foto: Michal Kalina, ČTK
Ivan Dejmal (1946–2008). Foto: Michal Kalina, ČTK

Seriál Česká inteligence: Patřil k mužské sortě, pro kterou má angličtina termín „tough boy“, tvrdý chlapík. Bylo na něm vidět, že se jako kluk skoro jistě rád pral: ne že by se v dospělosti vyznačoval agresivitou, energie z něho ale tryskala jak z papiňáku. V éře, kdy se začínal prosazovat spíš trend „co politik, to leklá ryba“.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ivan Dejmal (1946–2008), jeden z prvních vlivných ekologů u nás, zároveň v rozporu s dobovými představami učil, že myslet ekologicky znamená nejen stát se radikálním aktivistou a zasypávat veřejnost stále novými důvody k masovému rozhořčení. Jako všestranně – tedy i filozoficky – vzdělaný člověk a také jako křesťan byl Dejmal zvyklý jít na problémy od lesa, metodicky a komplexně. Ekologie mu nebyla profesí, ale životní náplní. Znázorňoval, že nejde o žádnou odbornou specializaci, ale o nutnost v životě každého člověka.

Pocházel z Trmic, dnes samostatné obce v sousedství Ústí nad Labem; jeho rodiče tam měli malý obchod, o který v roce 1948 přišli. Mělo to prý výhodu alespoň v tom, že otec získal víc času vyrážet se synem na výpravy do lesů, v těch letech (brzy po vyhnání Němců) vesměs vylidněných.

Dejmal později vzpomínal, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česká inteligence

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější