Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak se soudce Šott vypořádal s výtkami vyšší instance? Právníci vysvětlují, proč Babiše i Nagyovou znovu osvobodil

Jana Nagyová a Andrej Babiš přicházejí do jednací síně Městského soudu v Praze. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Jana Nagyová a Andrej Babiš přicházejí do jednací síně Městského soudu v Praze. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Podle právníků oslovených Deníkem N se soudce Jan Šott vypořádal s námitkami odvolacího soudu v kauze Čapí hnízdo. Městský soud ve středu rozhodl stejně jako před rokem – znovu zprostil obžaloby Andreje Babiše i Janu Nagyovou.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Soudce Jan Šott v druhém kole kauzy Čapí hnízdo během pár hodin oba obžalované znovu zprostil obžaloby. Musel ale při tom dostát všem výtkám a připomínkám, s kterými mu Vrchní soud v Praze případ vrátil. Podle právních expertů oslovených Deníkem N se s nimi vypořádal. Ani tak však nemohl Babiše a Nagyovou odsoudit.

Po třech hodinách provádění důkazů požádal soudce Městského soudu v Praze Jan Šott o závěrečné řeči a hned poté se rozhodl vyhlásit rozsudek. Ten zněl stejně jako loni v lednu. Expremiér Andrej Babiš a jeho někdejší manažerka Jana Nagyová nespáchali trestný čin a zprošťují se obžaloby.

Šott, který je považovaný za vysoce kvalifikovaného, odvážného a neortodoxního, tak rozhodl i přesto, že mu Vrchní soud v Praze vytkl třeba to, že nedostatečně hodnotil důkazy nebo se příliš opíral o některá svědectví.

Hlavní důvod, proč obžalované znovu osvobodil, je ten, že se podle něj

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Kauza Čapí hnízdo

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější