Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Osm měsíců guerilly.“ Sága online přihlášek od startovního výstřelu až po den D, který teprve přijde

Ministr školství Mikuláš Bek (vlevo) a ředitel Cermatu Miroslav Krejčí na debatě Deníku N v Knihovně Václava Havla. Foto: Kateřina Andělová, Deník N
Ministr školství Mikuláš Bek (vlevo) a ředitel Cermatu Miroslav Krejčí na debatě Deníku N v Knihovně Václava Havla. Foto: Kateřina Andělová, Deník N

Elektronický systém na přihlašování na střední školy a víceletá gymnázia ještě není kompletní, Cermat ho vytvořil a stále dotváří „guerillovým“ způsobem. Popisujeme, jak celý systém vznikal, kdy padlo rozhodnutí, že se spustí už v roce 2024, kdo a na základě čeho o tom rozhodoval a kdy už nebyla cesta zpět.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Květen

Loni dne 4. května nastupuje nový ministr školství Mikuláš Bek (STAN). V Česku vrcholí přijímačkové šílenství, řada deváťáků neví, zda se nakonec na střední školu dostane, rodiče stojí ve frontách s papírovými přihláškami před druhým kolem přijímaček. Vše zdržuje stávající legislativa a lhůty, kdy se přijaté děti mohou rozhodovat, zda nastoupí, popřípadě kam. Ostatní děti mezitím zoufale podávají odvolání a pro jistotu se v druhém kole hlásí, kam to jde.

Zhruba v polovině května přichází Bek na ministerstvo s tím, že mu špičky pětikoalice

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přijímací zkoušky na střední školy

Školství

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější