Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Vedení se stylizuje do pozice oběti.“ Ombudsmanka popsala problémy na teologické fakultě

Děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Vojtěch Novotný. Foto: Univerzita Karlova
Děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Vojtěch Novotný. Foto: Univerzita Karlova

Ombudsmanka Univerzity Karlovy Kateřina Šámalová dokončila své šetření na katolické teologické fakultě. Podle stanoviska, které vypracovala, mohli mít zaměstnanci oprávněný dojem, že se k nim vedení chová nevhodně. Fakulta je podle Šámalové navíc znesvářená a její současné vedení odmítá přijmout odpovědnost.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ombudsmanka se situací na katolické teologické fakultě zabývala od loňského léta. Podle závěrečné zprávy, kterou má Deník N k dispozici, se na ni obrátilo celkem deset jednotlivců a dvě skupiny lidí z fakulty. Důvodem mělo být nevhodné chování vedení, zejména děkana Vojtěcha Novotného, ale také proděkana Jakuba Jinka či tajemníka fakulty Luďka Knorra.

Zaměstnanci fakulty si stěžovali mimo jiné na to, že jsou udržováni v nejistotě, strachu a pocitu ohrožení, jsou jim vytvářeny obstrukce v práci, na fakultě je podle nich věnovaná nevyžádaná pozornost ženám a zasahuje se také do soukromých záležitostí zaměstnanců. Ombudsmanka ve svém šetření došla k závěrům, že podněty od zaměstnanců byly oprávněné.

„Konstatuji, že podavatelé a podavatelky primárních podnětů mohli projevy chování od vedení fakulty oprávněně interpretovat jako

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Náboženství

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější