Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Musí být dobře zajištěná.“ Válková chce u korespondenční volby „prokázat vztah k zemi“

Zástupci koalice a opozice se na jednání ústavně-právního výboru ke korespondenční volbě dohodli na tom, že budou diskutovat některé detaily návrhu. Ačkoli se vládní zákonodárci s hnutím ANO a SPD už měsíce hádají, pokusí se společně změnit technické parametry. Ničeho jiného ale patrně nedosáhnou. „Neustoupíme,“ vzkázal jim šéf poslanců ODS Marek Benda.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Opozice ve Sněmovně kvůli korespondenční volbě šest dní obstruovala a výhrady hnutí ANO i SPD dál trvají. Není ale vyloučené, že nakonec cestu najdou a s koaličními zákonodárci připraví společný pozměňovací návrh. Ten by se týkal technických detailů, jako je například způsob sčítání hlasů, trestání podvodů nebo definice těch, kteří by měli právo se voleb poštou účastnit.

„Korespondenční volba není tragická, některým lidem pomůže, ale musí být dobře zajištěná. A to není,“ zdůraznila během jednání sněmovního ústavně-právního výboru opoziční poslankyně a exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Debata o možnosti volit poštou pro lidi dlouhodobě žijící v zahraničí vyvolává podle Válkové v lidech obavy o důvěryhodnost takového hlasování a o to, zda to nebude příliš velké riziko manipulace s volbami. „Taková nedůvěra, která tu od roku 1990 nebyla,“ podotkla ještě.

Podle Válkové jde především o to, že v návrhu zákona chybí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Korespondenční volba

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější