Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zvládnete se toho naučit víc, než tušíte

„Přehlížíme, že růst se neurčuje podle toho, z jakého místa začínáte, ale podle vzdálenosti, kterou můžete urazit,“ myslí si Grant.
„Přehlížíme, že růst se neurčuje podle toho, z jakého místa začínáte, ale podle vzdálenosti, kterou můžete urazit,“ myslí si Grant.

Světoznámý psycholog a autor Adam Grant vydal novou knihu, ve které radí, jak se zlepšit v učení nových dovedností. Co je největší chyba, kterou děláme, když se zamýšlíme nad tím, jestli se vůbec pouštět do učení něčeho nového? A proč by nám možná mělo na talentu záležet o trochu méně?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Možná jste na něj už narazili a ani o tom nevíte – článek, který v roce 2021 napsal pro New York Times, se stal svého času opravdovým fenoménem.

Uprostřed pandemie koronaviru se psycholog Adam Grant zamyslel nad stavem, kterého si všiml u sebe i u lidí kolem. Vystihl jej slovem „languishing“ – česky by se dalo přeložit jako „chřadnutí“ – a měl tím na mysli stav, při kterém necítíme ani radost, ani hněv, nic nás nenadchne a dny se slévají dohromady. V New York Times z toho nakonec byl nejčtenější článek roku.

Granta, který vystudoval psychologii na Harvardu a doktorát získal na Michiganské univerzitě, bylo ale ve veřejném prostoru slyšet už i dávno předtím. Je autorem několika bestsellerů, natáčí vlastní podcasty, vystupuje na přednáškách. Nejnovější knihu vydal loni na podzim – a její hlavní myšlenky popsal v nedávné epizodě podcastu A Slight Change of Plans.

Vzdálenost, kterou můžete ujet

Nová Grantova kniha se jmenuje Skrytý potenciál (v originále Hidden Potential) a na americkém trhu se rychle stala bestsellerem. Psycholog v ní zjednodušeně řečeno rozebírá, jak se „zlepšit ve zlepšování“ – popisuje v ní, co současný psychologický výzkum říká o učení, zdokonalování dovedností a dělání pokroků.

Výchozí myšlenka tkví v tom, že jsme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější