Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fotoreportáž: Jak jsme po přístavu v Hamburku přesouvali obrovskou kontejnerovou loď

Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N
Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N

Z výšky připomíná nedokončenou stavebnici Lega, ze země zas svět, který ovládli roboti. Jako z Hvězdných válek. Obrovské jeřáby se tyčí nad vodami Hamburku, třetího nejdůležitějšího přístavu Evropy. Ročně přepraví přes osm milionů kontejnerů. Náš remorkér je pro změnu jako zápasník sumo a tanečník v jednom. A my si připadáme malí jako myši.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vozí je sem lodě z celého světa. Hamburský přístav se počítá mezi mořské, přestože ho postavili na Labi, osmdesát kilometrů od místa, kde řeka ústí do Severního moře.

Ale říční koryto je tu tak vyhloubené, že sem doplují i oceánské flotily.

Samy to ovšem nezvládnou. Obří kontejnerové lodě, které přístav navštíví, uvnitř něj nedokážou samy manévrovat a potřebují pomoc

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Německo

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější