Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rakušanova debatní šňůra zatím Starostům nové hlasy nepřinesla. Celá strategie má vést k další porážce Babiše

Analýza: Politik přijede do hospody a baví se s lidmi. To je banální událost. Diskuzní šňůra šéfa hnutí STAN Víta Rakušana už měsíc ale zaměstnává prakticky všechna média v zemi a velmi pečlivě ji sleduje i politická konkurence. Jde totiž o součást širší kampaně, která cílí až ke sněmovním volbám 2025. Deník N novou kampaň podrobně sledoval a mluvil o ní s řadou klíčových postav hnutí i celé koalice. Popisujeme, čeho chtějí Starostové v čele s Rakušanem dosáhnout, i to, proč změny tolik vadí koaličním partnerům.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když koncem loňského roku Starostové oznamovali, že koaličních kompromisů bylo už dost a vládní sestava musí změnit své fungování, s napětím se očekávalo, kam jejich zmínky o změně stylu povedou.

Řada lidí si mohla myslet, že půjde o prázdné proklamace nebo pouhé ukazování svalů.

Pak ale šéf STAN Vít Rakušan natočil video ve volejbalové šatně, začal obrážet regiony se svou debatní show „Bez cenzury“ a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák popíchl koaliční partnery jmenováním vlastního zmocněnce pro euro.

První velká roztržka mezi vládními stranami byla na světě.

Reálně se Starostům za poslední měsíc podařilo rozkolísat stabilitu koalice více než odpůrcům vlády za uplynulé dva roky, po které je Petr Fiala se svým vládním týmem u moci. Má přitom jít pouze o první fázi strategie hnutí STAN, která směřuje až k příštím sněmovním volbám na podzim 2025.

Ve hře přitom nemá podle představ Starostů být nic menšího než stovky tisíc naštvaných voličů, které potřebuje vládní koalice zcela nezbytně opět oslovit, pokud ji nemá ve Strakově akademii již za necelé dva roky vystřídat šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Ministr vnitra s pivem Braník

„Nevyžívám se v tom, když na mě někdo křičí ‚demisi‘ nebo dokonce ‚fašisto‘, to mi nedělá dobře,“ popsal Deníku N ministr vnitra Rakušan své zážitky z prvních diskuzí Bez cenzury, které na přelomu ledna a února absolvoval.

Právě tyto výjezdy do míst, ve kterých mají Starostové mizivou podporu, jsou zatím nejviditelnější součástí nové taktiky hnutí STAN.

Zejména první diskuze v Karviné mohla u části sledujících vyvolat dojem, že Rakušan trpí sebemrskačstvím, protože si ve výsledku přijel do pivnice ve Slezsku nechat vyloženě vynadat.

I na dalších zastávkách si vyslechl od křičícího davu, že je buď sám „fašista“, nebo je „alespoň“ podporuje.

„Obecně jsem na kontakt s lidmi, a to i hodně nespokojenými, ze starostenské praxe zvyklý. Trauma z toho nemám. A upřímně, pořád je to pro mě přijatelnější než

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější