Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Interpelace nebyly čtvrt roku. „Za nedostatek času si můžete sami,“ vzkazují vládní poslanci opozici

Podle vládních stran nemají opoziční zákonodárci nedostatek času na interpelace vyčítat jim, ale sobě a svému přístupu k politice, který je v aktuálním rozložení dolní komory charakteristický hodinovými projevy či umělým protahováním schůzí. Foto: Kateřina Frouzová, Deník N
Podle vládních stran nemají opoziční zákonodárci nedostatek času na interpelace vyčítat jim, ale sobě a svému přístupu k politice, který je v aktuálním rozložení dolní komory charakteristický hodinovými projevy či umělým protahováním schůzí. Foto: Kateřina Frouzová, Deník N

Tento týden uplynuly čtyři měsíce od chvíle, kdy se premiér Petr Fiala (ODS) naposledy postavil před poslance a odpovídal na jejich dotazy během ústních interpelací. Současná Sněmovna blokuje sama sebe mimořádnými schůzemi tak, že na interpelace není dostatek času. Opozice to kritizuje a mluví o protiústavním jednání. Zástupci vládní koalice jim ale vzkazují: Můžete si za to sami.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ústní interpelace umožňují poslancům dělat to, co mají mimo jiné v popisu práce – tedy kontrolovat ministry i premiéra, klást jim nepříjemné dotazy a tlačit je ke konkrétním odpovědím i řešením. Jenže ty se naposledy konaly vloni 26. října. Premiér Fiala dorazil na ty předposlední, které se konaly 12. října, a od té doby jim nečelil.

Vedení Sněmovny na stejné termíny, kdy se mají tyto bloky otázek a odpovědí konat, svolávalo opozicí i koalicí vyvolávané mimořádné schůze. Tím pádem blokují čas tradičně vyhrazený na „grilování kabinetu“.

„Ze čtyřiceti dnů, kdy v tomto volebním období mohly být interpelace, jich bylo dvacet. To je extrém, nikdy to takto nebylo,“ řekl Deníku N opoziční poslanec ANO Patrik Nacher. Nespokojenost se stavem věcí jej dovedla k alternativnímu řešení.

„Budu opakovaně na program jednání navrhovat bod nazvaný ‚Odpovědi ministrů na otázky poslanců‘,“ popisuje s tím, že má na členy vlády nachystáno spoustu dotazů.

„Dají se tam řešit zajímavé a důležité věci. Díky interpelacím jsme třeba v minulosti rozjeli milostivý podzim nebo změny kolem exekucí. Interpelace mohou část věcí rozhýbat,“ říká.

Na ústní interpelace na předsedu a členy vlády bývají podle jednacího řádu vyhrazené některé čtvrtky od 14.30 do 18 hodin. Jde o čtvrtky v týdnech, kdy probíhá schůze dolní komory. Vylosovaný poslanec, který má nachystanou otázku, ji přečte na mikrofon za řečnickým pultem a dotyčný člen kabinetu mu odpoví. Následně může poslanec ještě jednou dotaz upřesnit nebo požádat o lepší odpověď, pokud není s reakcí spokojený. Ministr pak odpovídá znovu.

Od října ale místo interpelací probíhaly mimořádné schůze svolané ANO k vyslovení nedůvěry vládě, k růstu cen energií nebo třeba k referendu či ty vládní třeba ke korespondenční volbě. Podnět sice v části případů podalo opoziční hnutí, avšak hlavní vliv na to, že se mimořádné schůze konaly právě ve čtvrtek, mají koaliční poslanci.

Statistická čísla dohledatelná na webu Sněmovny potvrzují, že současný stav je oproti minulým rokům a vládám výjimečný. A není to vina jen opozice.

V aktuálním volebním období, tedy od listopadu 2021, se do letošního února konalo

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější