Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Média korigovala chyby, nekriticky přejímala policejní videa. Autor shrnuje závěry studie o pokrytí střelby na FF UK

Filozofická fakulta UK, místo tragické střelby. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Filozofická fakulta UK, místo tragické střelby. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jak by se měla česká média poučit z pokrývání útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy? To se snaží shrnout nová studie Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky ve spolupráci s Katedrou mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií na Masarykově univerzitě. Šéf výzkumného týmu Jan Motal v rozhovoru pro Deník N říká, že média rychle reagovala na chyby, ale příliš nekriticky podle něj přejímala informace policie.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Kdy je obhajitelné zveřejnit jméno pachatele?
  • Proč je problematické, když média píšou o „šíleném střelci“?
  • Jak přistupovat k materiálům od policie?
  • Probíhal v Česku „lov na oběti“?

Co bylo cílem vašeho výzkumu?

Snažili jsme se vyjít z diskuze, která živelně probíhá mezi českými novináři, novinářkami a veřejností. Pokusili jsme se kontextualizovat zásady a principy, o kterých se diskutovalo. Zasadit je do tradice společensky zodpovědné žurnalistiky a zmapovat, jak se česká média k těm principům postavila.

Identifikovali jste tři principy, kterými by se měla média řídit: snížit riziko při střelbě samotné, nezvyšovat nebezpečí nápodoby a respektovat oběti. Probereme to postupně. Jak média zafungovala během střelby?

Zafungoval zde tlak veřejnosti. Už v den, kdy došlo k útoku, média na tlak velmi rychle reagovala. Novináři opravovali způsob, jakým referovali. Mnoho médií velmi rychle

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Útok na Filozofické fakultě UK

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější