Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mezi ukrajinskými vojáky zavládla špatná nálada. Propaganda Kremlu vykresluje Syrského jako ruského člověka

Volodymyr Zelenskyj s Olexandrem Syrským na východní frontě v Kupjansku v Charkovské oblasti, konec listopadu 2023. Foto: Kancelář prezidenta Ukrajiny via Reuters
Volodymyr Zelenskyj s Olexandrem Syrským na východní frontě v Kupjansku v Charkovské oblasti, konec listopadu 2023. Foto: Kancelář prezidenta Ukrajiny via Reuters

Propaganda Kremlu vykresluje nového velitele ukrajinské armády Olexandra Syrského jako ruského a sovětského člověka. Ukrajinské centrum pro boj proti dezinformacím si všímá, že v Rusku hledají Syrského příbuzné a kamarády, jejichž komentáře vytrhávají z kontextu a sdílejí. „Důležité bude vidět výsledky,“ říká ukrajinský voják.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Obavy ze směřování v nejhorším možném čase. Tak by se daly shrnout nálady mezi ukrajinskými vojáky, když prezident Volodymyr Zelenskyj po týdnech spekulací nakonec odvolal hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného a nahradil ho velitelem pozemních sil Olexandrem Syrským.

Jedním z těch, kteří se na výměnu generálů dívají podezřívavě, je také mladý voják Bohdan Patel.

„Nevnímám to příliš pozitivně, stejně jako většina mých spolubojovníků či vojáků, kteří si uvědomují situaci. O novém vrchním veliteli kolují už delší dobu různé informace a nejsou úplně pozitivní,“ řekl slovenskému Denníku N.

Patelovi je jen 21 let, ale na Donbasu patří mezi ty zkušenější vojáky. Do armády nastoupil, když mu bylo 18 let, a v Doněcké oblasti nyní vede průzkumný oddíl. „Provádíme nepřetržité sledování nepřítele a snažíme se o jeho likvidaci. Už šest měsíců plníme bojové role v Doněcké oblasti, dříve jsme byli i v Bachmutu, Charkově, Chersonu a nejprve v Kyjevské oblasti,“ říká.

Mladý ukrajinský voják Bohdan. Foto: archiv BP

Nálada v armádě podle něj momentálně není ideální a vojáci nejsou nadšeni ani z dalších změn v generálním štábu.

„Navzdory všemu, co vím,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější