Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (719. den): Z fronty hodiny prchali sněhem. Příběhy Nepálců v ruské armádě

Ruští vojáci nabíjejí Grad. Foto: ČTK / AP / Uncredited
Ruští vojáci nabíjejí Grad. Foto: ČTK / AP / Uncredited

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Za Rusy bojují údajně tisíce Nepálců, i když odborník je k tomuto číslu skeptický.
  • Co je zlákalo přijít bojovat na Ukrajinu a co zažili.
  • Za Ukrajinu zase bojují vojáci z Kolumbie.
  • Situace v Avdijivce se nelepší, obráncům Zenitu hrozí odříznutí.
  • Rusové postavili třicetikilometrovou vlakovou bariéru.
  • Videa dne: Bombardování Avdijivky, boje ve městě, evakuace zraněných z levého břehu Dněpru a zničení systému TOS-1A dronem.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za pondělí 12. února. Situace na některých místech už může být jiná.

Na začátku ruské plnoformátové invaze přišly bránit Ukrajinu tisíce dobrovolníků z Evropy a severní Ameriky. Mnozí říkali, že zde bojují z přesvědčení, protože pokud Rusy nezastaví na Ukrajině, budou s nimi muset bojovat ve své vlasti.

Nyní se situace změnila. Více se říká, že noví zahraniční bojovníci sem přijíždějí bojovat za peníze. Jde spíše o obyvatele chudých zemí a nechodí už jen do ukrajinské, ale i do ruské armády.

Americká CNN o víkendu napsala, že podle jejích zdrojů v zemi na ruské straně bojuje 14 až 15 tisíc lidí z Nepálu. Kdyby tomu tak bylo, šlo by o docela významnou sílu, mnozí jsou ale k tomuto číslu skeptičtí. CNN se odkazovala na bývalého nepálského ministra zahraničí a opozičního politika.

Místní aktivisté ale říkají, že se jim ozvalo minimálně dva tisíce rodin s tím, že chtějí, aby jejich příbuzným v ruské armádě pomohli vrátit se do Nepálu.

Je jasné, proč tam šli. Mnohé zlákal výdělek. Zatímco doma vydělají možná 650 dolarů, Rusové jim slíbili žold 3 tisíce dolarů měsíčně. V Nepálu je přitom mnoho bývalých vojáků, kteří mají s bojem zkušenost. V zemi se totiž na přelomu století odehrávala občanská válka proti maoistickým rebelům.

Na druhé straně mnozí neměli s bojem žádné zkušenosti a poprvé viděli zbraň až v ruském výcvikovém táboře. Náborovou reklamu našli na TikToku a řada z nich zaplatila i 9 tisíc dolarů, aby se do Ruska dostali.

Ne vždy ale válka probíhala tak, jak si představovali, respektive jak jim slibovali agenti a Rusové. Portál Al-Džazíra popsal některé příběhy lidí, kteří zaplatili, aby se dostali do ruské armády, následně ale agentům platili, aby je z ní dostali pryč.

Portál uvádí příběh dvou nepálských vojáků, kteří

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější