Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čí pomníky stavět (a bourat)? Praha chce památník sovětské invaze 1968. Co spíš připomenout dnešní agresívní politiku Kremlu?

Radnice Prahy 6 nechala v dubnu 2020 odstranit sochu sovětského maršála v Bubenči. A možná je to vlastně škoda. Foto: ČTK
Radnice Prahy 6 nechala v dubnu 2020 odstranit sochu sovětského maršála v Bubenči. A možná je to vlastně škoda. Foto: ČTK

Seriál Přepište dějiny: Před několika týdny informovala starostka Prahy 1 o záměru vybudovat mezi starou a novou budovou Národního muzea „pomník obětem sovětské okupace“. Na schůzce, která se k tomuto záměru uskutečnila, nechyběl ani ministr kultury či ministryně obrany. Zvláště její přítomnost dává tušit, že nakonec nepůjde jen o pouhou připomínku okupace v srpnu 1968 a snahu „společně udělat něco dobrého pro hrdiny našich nejnovějších dějin“, jak pravila ve svém statusu na sociálních sítích starostka Terezie Radoměřská.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ze schůzky vyplynulo, že jde o snahu zabránit ztrátě historické paměti. Už samo umístění zamýšleného pomníku mezi pietní místo upomínající na Jana Palacha a pamětní desku Alexandra Dubčeka (a jen několik desítek metrů od Českého rozhlasu, na němž jsou uvedena jména tamních obětí srpnové okupace) dává tušit, že připomínka roku 1968 není to, co by v centru Prahy právě chybělo. Skutečně tak akutně hrozí obětem srpnové invaze roku 1968 společenské zapomnění, nebo tu jde ještě o něco jiného, mnohem aktuálnějšího? A jak vlastně s pomníky ve veřejném prostoru zacházíme a o čem a o kom nejvíce vypovídají?

Každý pomník je v principu místo paměti, respektive její fixace. Má nás upozornit, abychom vzpomínali, pamatovali buď na konkrétní historickou událost, či na konkrétní osudy. Zároveň je ale pomník také místem „druhé paměti“ – té z doby, kdy byl vztyčen. Vypovídá o těch, kteří jej zbudovali, a o jejich časech. A svým pojetím a výkladem nás vede k tomu, jak si máme to či ono pamatovat.

Pomníky jsou do velké míry formou kolonizace minulosti pro aktuální politické či národní zájmy a narativy. Není například náhoda, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přepište dějiny

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější