Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čapí hnízdo se vrací. Babiš už nechce, aby jeho advokáti soud komentovali

Babiš k soudu přijde i tentokrát. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Babiš k soudu přijde i tentokrát. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Kauza Čapí hnízdo bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše jde zpátky k soudu. A na jednání se znovu chystá i Babiš. Nový rozsudek může zaznít už ve čtvrtek.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ve středu začne soudce Jan Šott z Městského soudu v Praze už podruhé řešit případ padesátimilionové dotace, který loni v lednu uzavřel osvobozujícím rozsudkem. Pražský vrchní soud na konci roku v jeho rozhodnutí našel zásadní nedostatky. S nimi se nyní soudce musí vypořádat – jedním z nich bude i role hlavního svědka. Na základě jeho výpovědi soudce Babiše osvobodil.

V případu padesátimilionové dotace jsou obžalovaní bývalý premiér a někdejší manažerka skupiny Agrofert Jana Nagyová. Podle obžaloby měl Babiš na konci roku 2007 zajistit vyčlenění společnosti Čapí hnízdo mimo Agrofert, pod který tehdy formálně spadala. Nadále pak vystupovala jako samostatná firma, přestože byla neformálně stále navázaná na Babišův koncern.

Podle vyšetřovatelů Babiš společnost z holdingu vyčlenil kvůli tomu, aby farma mohla žádat o evropskou dotaci pro malé a střední podniky, kterou nakonec získala. O dotaci tehdy úspěšně požádala právě Nagyová. Ta je obžalovaná z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiš z pomoci k dotačnímu podvodu.

Sám expremiér se na nové soudní kolo před Městským soudem v Praze chystá a oba dny bude sedět na lavici obžalovaných. „Určitě tam pan Babiš bude oba dny,“ řekl Deníku N jeho advokát Eduard Bruna.

Expremiér ale před druhým soudním kolem řekl svým blízkým i právníkům, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Kauza Čapí hnízdo

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější