Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Srdeční selhání je v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí. Příznaky mohou být zprvu nenápadné

Srdeční selhání se projevuje jinak než infarkt. Ilustrační foto: Adobe Stock
Srdeční selhání se projevuje jinak než infarkt. Ilustrační foto: Adobe Stock

V posledních letech výrazně přibývá pacientů se srdečním selháním. V loňském prvním pololetí to byla druhá nejčastější příčina smrti. Mezi oběťmi jsou přitom i mladí lidé. Lékaři očekávají, že těchto případů bude přibývat. Proč k tomuto nárůstu dochází a jak poznat varovné signály nemoci?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ze zpráv z poslední doby by se zdálo, že případů náhlých úmrtí lidí v produktivním věku přibývá. Počty zemřelých v mladších věkových kategoriích jsou ale v posledních letech přibližně stále stejné.

Například ve věku 35–40 let zemře každoročně kolem 700 lidí, ve věku 40–45 let zhruba 1200 lidí (vyšší nárůst byl jen za covidu). V posledních letech však výrazně stoupl počet případů srdečního selhání.

„Velká většina nemocných jsou senioři, přibývá ale i mladých lidí, kteří se dosud s žádnou nemocí neléčili. Do naší specializované ambulance přicházejí i třicátníci, kteří jsou k nám posíláni z jiných nemocnic. My pak pátráme po příčině, protože bez důvodu toto onemocnění nevznikne,“ říká lékař Filip Málek z Ambulance srdečního selhání Nemocnice Na Homolce v Praze.

Zatímco před deseti lety podlehlo této nemoci v Česku 3818 lidí, předloni to bylo již

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější