Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kde nakoupíme dárky pro naše ženy? Ruští podnikatelé hledají způsob, jak znovu obchodovat s Čínou

Čínská komerční banka Če-ťiang Čchou-čou začala blokovat platby v rublech. Foto: ČTK
Čínská komerční banka Če-ťiang Čchou-čou začala blokovat platby v rublech. Foto: ČTK

Již téměř týden trvá nejistota ruských podnikatelů, jejichž transakce odmítají zprostředkovat některé čínské banky. Ty tak činí kvůli americkým sankcím proti Rusku. Na ruském internetu se mezitím množí návody, jak v Číně dál nakupovat. Není ale jisté, jestli nové způsoby plateb budou fungovat. Číňané slaví nový rok, obchodní záležitosti tak budou řešit až v druhé polovině února.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pro obchodníka z Iževska to není nejúspěšnější období v jeho podnikatelské kariéře. Na konci loňského roku objednal v Číně díly pro ruské soustruhy. Ty ruským firmám zásadně chybí a jsou za ně ochotné platit mnohem více než před ruskou invazí na Ukrajinu. Zatímco ještě před dvěma lety je podnikatel kupoval v Evropě, nyní mu balíky chodí nejčastěji z Asie.

Do Iževska ale stále nedorazilo zboží, které si u svého čínského obchodního partnera objednal před dvěma měsíci. A v následujících měsících nejspíš nedorazí vůbec. „Pozastavili jsme platby za určitý typ zboží,“ bránila se nejdřív banka, přes kterou za díly na soustruhy zaplatil. Před několika dny ale bankovní úředník přinesl horší zprávy –

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bělorusko

Čína

Rusko

Sankce proti Rusku

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější