Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nicholas Winton dostal svůj film a tvář Anthonyho Hopkinse. Na všechny otázky ale neodpovídá

Anthony Hopkins v roli Nicholase Wintona krátce před setkáním s dospělými dětmi z někdejších transportů do Británie. Foto: Vertical
Anthony Hopkins v roli Nicholase Wintona krátce před setkáním s dospělými dětmi z někdejších transportů do Británie. Foto: Vertical

Sir Nicholas Winton pomohl zachránit 669 životů dětí z bývalého Československa, které bylo v područí nacistického Německa. Díky němu tak dnes po celém světě žije přes 6000 lidí. Nyní jeho příběh zpracoval režisér James Hawes ve filmu Jeden život, s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Wintonův život se před kamerou začíná odvíjet ve chvíli, kdy ke stáru pomáhá charitě v malém městečku poblíž Londýna. Na životě vitálního starého pána by nebylo nic mimořádného, nebýt vzpomínek, které se mu promítají před očima.

V nich se vrací do Československa roku 1939, kdy se rozhodl pomoci židovským uprchlíkům, kteří utíkali před nacisty v Německu nebo byli vyhnáni ze zabraného pohraničí.

Hranice států už tehdy byly uzavřeny a nikdo uprchlíky nepřijímal. Pomoci tak šlo pouze dětem, které bylo možné dostat k náhradním rodinám v zahraničí. Stačilo „pouze“ sehnat víza, náhradní rodiny, peníze a povolení od německých a britských úřadů.

Zdálo by se to jako náročný úkol. Wintona ale poháněla snaha pomoci uchránit lidské bytosti před utrpením. Zprvu nadlidský úkol nakonec vyústil v osm úspěšných transportů.

Osudový devátý transport

Starý Nicky nad tím většinou mávne rukou. Co se stalo, stalo se. Jedna věc mu ale přece jen nedá spát – jeho ošoupaný zápisník, kde má fotografie a jména zachráněných.

Knihu svých vzpomínek by rád předal nějaké instituci, která se zabývá historií. Čistě proto, aby se na tuto kapitolu počátku druhé světové války nezapomnělo. Nehledá slávu, byť mu jeho přátelé připomínají, že udělal něco mimořádného.

Nakonec se Winton setká s výzkumnicí holokaustu Elisabeth Maxwell, která o jeho knihu projeví mimořádný zájem. Díky ní se Wintonův příběh dostane až do britského televizního pořadu That’s Life! Zbytek už je historie známá z článků i dokumentárních filmů. Ač v podání filmu Jeden život

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Historie

Recenze

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější