Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hypotéky nezlevní tak, aby nastartovaly další růst cen bytů. Snít o tom může jen ten nejzadluženější developer

Česko ve výstavbě bytů nezaostává, pohybuje se v evropském průměru. Foto: Adobe Stock
Česko ve výstavbě bytů nezaostává, pohybuje se v evropském průměru. Foto: Adobe Stock

Čeká trh s nemovitostmi opravdu další období růstu? Nenasvědčují tomu data z úvěrového ani stavebního trhu, píše ve svém komentáři hlavní analytik společnosti Conseq Investment Management.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rok levnějších bytů končí, hlásí jeden z deníků. „Lepší časy se už nikdy nevrátí, kupujte teď!“ přidává se další. „Bude se zdražovat,“ nechce se nechat zastínit jiný.

Šéf velkého developera předpovídá růst o deset procent v příštím roce, investor do nemovitostí (nepřekvapivě) vyhlíží růst na dvojnásobek v nebližších deseti letech… Důvody mají být v zásadě dva: pokles úrokových sazeb ČNB a údajně nedostatečná výstavba. Ponechme stranou, že všechna tato prohlášení pocházejí od strany nabídky, a podívejme se na ně blíž.

Sazby ČNB v roce 2024 určitě klesnou, o tom není sporu. Tyto (krátké) sazby však

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bydlení

Osobní finance

Ekonomika, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější