Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (718. den): Avdijivce hrozí pád, Rusové postoupili na jihu i severu

HIMARS. Foto: Donovan Massieperez, US Marine Corps
HIMARS. Foto: Donovan Massieperez, US Marine Corps

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Klíčová zásobovací trasa v Avdijivce už je na dostřel ruských ručních zbraní.
  • Kdo jsou noví Syrského muži – hrdina z Mariupolu 2014 i důstojník Janukovyčových vojsk ministerstva vnitra 2013.
  • Ukrajinci už Rusům zničili přes deset tisíc kusů těžkých zbraní.
  • Po roce a půl neustálého nasazení se objevily první záběry poškozeného Himarsu.
  • Mapy dne – Avdijivka.
  • Videa dne – ukrajinská jednotka před bojem poslouchá výbuchy nad Avdijivkou; sestřel Šáhidu.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za neděli 11. února. Situace na některých místech už může být jiná.

Klíčová zásobovací trasa v Avdijivce už je na dostřel ruských ručních zbraní. Už minulý týden jsme psali, že situace v obléhané Avdijivce je kritická. Během víkendu se ještě zhoršila, a pokud Ukrajinci nemají připravené nějaké překvapení, pád města se stává reálným. Podle zatím nepotvrzených zpráv velení do Avdijivky přesouvá elitní 3. útočnou brigádu. Pokud je to pravda, je připraveno o město bojovat do poslední chvíle. Tato jednotka celý loňský rok bojovala u Bachmutu pod velením Olexandra Syrského a je jednou z těch, o kterých kritici letní ofenzivy tvrdili, že měla být raději na jihu v hlavním směru.

Stále více pozorovatelů si myslí, že by ukrajinské velení mělo postupovat přesně naopak – namísto přisouvání posil do ztracené bitvy z ní stáhnout obránce, dokud je ještě čas. Zdá se totiž, že ten rychle ubývá. Minulý týden se zhroutily ukrajinské pozice na severu bráněného výběžku. Během víkendu tento trend pokračoval, přidaly se ale i nové problémy na jihu. Výsledkem je stav, ve kterém je obrana v celém městě vystavena krajnímu riziku obklíčení. To je větší, než na první pohled naznačují čerstvé mapy.

Z nich se zdá, že mezi severním a jižním ramenem ruského postupu je ještě přibližně pět kilometrů zastavěného území. Překonat takovou vzdálenost v Bachmutu trvalo Rusům týdny. Avdijivka má ale jedno specifikum, které její obranu ztěžuje. Následující tři mapy jsou jeho vysvětlením. První je ze sobotního večera a zachycuje ruské zisky během prvního víkendového dne na severu mezi

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější