Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč musela odstoupit maďarská prezidentka: omilostnila muže, který kryl pedofila. A Orbán ztrácí i další klíčovou ženu

Katalin Novák ještě jako ministryně Orbánovy vlády (červenec 2017). Foto: EU2017EE, Flickr CC BY 2.0 DEED
Katalin Novák ještě jako ministryně Orbánovy vlády (červenec 2017). Foto: EU2017EE, Flickr CC BY 2.0 DEED

Viktor Orbán ztrácí dvě klíčové ženy. Kvůli skandálu s utajenou milostí pro komplice pedofila odstoupila jak maďarská prezidentka Katalin Novák, tak exministryně spravedlnosti Judit Varga, která měla vést Fidesz do červnových eurovoleb. „Udělala jsem chybu,“ uznala Novák. Není to poprvé, kdy v Maďarsku odstoupil prezident: Pál Schmitt, rovněž nominant Orbánova Fideszu, skončil v roce 2012 kvůli opsané dizertační práci. Co čeká Maďarsko teď?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Maďarsko zažívá politický otřes. Prezidentka Katalin Novák odstoupila z funkce hlavy státu poté, co svým rozhodnutím omilostnit muže, který kryl pedofila, vyvolala obrovskou vlnu kritiky.

„Udělala jsem chybu,“ oznámila Novák ve svém víkendovém projevu.

Předcházelo tomu předčasné ukončení prezidentčiny služební cesty v Kataru. Zpátky do Maďarska přiletěla Novák v sobotu brzy odpoledne a z letiště zamířila rovnou do prezidentského paláce.

„Nikdy bych neudělila milost nikomu, o kom si myslím, že fyzicky nebo psychicky týrá děti,“ prohlásila pak. „Od prezidenta se očekává, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Maďarsko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější