Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babiš otevřel náruč SPD. Co to přinese ANO a co vládní koalici?

Vládní strany budou úvahy o spolupráci opozičních stran využívat k mobilizaci vlastních voličů. Foto: ČTK
Vládní strany budou úvahy o spolupráci opozičních stran využívat k mobilizaci vlastních voličů. Foto: ČTK

Analýza: Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v posledních dnech opakovaně prohlásil, že z povolebních jednání nechce vylučovat SPD. Ačkoli podle svých slov nesouhlasí s některými postoji Tomia Okamury ohledně Evropské unie a referenda o vystoupení, SPD nicméně volí půl milionu lidí, proto se musí s hnutím počítat. Spíše než o vstřícné gesto vůči možné spolupráci může Babišovi jít o snahu sebrat část voličů SPD před červnovými eurovolbami.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Babiš o víkendu obhájil podle očekávání post předsedy svého hnutí a vyhlásil jasný cíl: vítězství ve sněmovních volbách 2025 a návrat do vlády.

ANO v posledních měsících dominuje v průzkumech, dosahuje na zhruba 33 až 35 procent hlasů, což je pro něj velmi solidní zisk. Na většinu to ale nestačí, i proto musel Babiš po svém znovuzvolení odpovídat na dotazy, jak a s kým si představuje své potenciální vládnutí.

Opakovaně v rozhovorech pro Novu i CNN Prima News odmítl z úvah o povolební spolupráci vyloučit hnutí SPD. „Nevylučuju nikoho,“ řekl Babiš na TV Nova.

V Partii na TV Prima své úvahy ještě rozvedl. „SPD volí pět set tisíc lidí, to jsou naši spoluobčané, máme demokracii, jsou svobodné volby, tak proč bychom je měli nějakým způsobem vylučovat,“ řekl šéf hnutí ANO.

„My s nimi nesouhlasíme ohledně referenda o vystoupení z Evropské unie. Nevím, co tam ještě dalšího mají, ale my bojujeme o ty voliče i proti SPD,“ dodal s tím, že hlavním cílem jsou nyní voliči pětikoalice.

Otevřená náruč před eurovolbami

Babišova slova o možné povolební spolupráci s SPD jsou více než rok a půl před sněmovními volbami zatím spíše úvahami do budoucna. Velmi důležité jsou nicméně z několika důvodů.

Pro hnutí ANO totiž platí, že i když jde o aktuálně nejsilnější politický subjekt v zemi, nemá

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Andrej Babiš

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější