Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Google Bard se nově jmenuje Gemini. To jméno teď uslyšíme velmi často

Plnohodnotná konkurence pro GPT-4 je tady. Foto: Adobe Stock
Plnohodnotná konkurence pro GPT-4 je tady. Foto: Adobe Stock

Konverzační AI systém od společnosti Google představuje plnohodnotnou konkurenci pro to nejlepší, co nabízí OpenAI a Microsoft. Placená verze Gemini se plně vyrovná GPT-4, i když ho ničím zásadním nepředčí. Na trhu jednoduchých AI nástrojů pro širokou veřejnost tak vzniká žádoucí konkurence.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Přejmenovávání nástrojů umělé inteligence je špatným zvykem, který se zřejmě ujal napříč konkurenčním prostředím. V případě Googlu jsme si ještě nestihli zvyknout na Barda a už na něj můžeme zase zapomenout. AI od Googlu teď ponese jednotný název Gemini.

Anglická výslovnost je „džeminaj“, jaká se ujme v češtině, to teprve uvidíme. A ještě připomeňme, že latinské slovo gemini znamená „dvojčata“ (je také názvem souhvězdí, kterému česky říkáme Blíženci), a je to tedy plurál, což by se mohlo do češtiny také promítnout, stejně jako většinou mluvíme o „těch“ Windows, protože vnímáme, že jde o množné číslo. Počkáme, jakou cestu si jazyk najde.

Až dosud této oblasti dominovala jediná firma, tedy OpenAI, a její ChatGPT byl víceméně synonymem pro konverzační generativní AI. Microsoft Bing a Copilot používají stejnou technologii a další systémy, z nichž určitě stojí za to jmenovat přinejmenším Claude od společnosti Anthropic, nedosáhly zatím srovnatelné popularity.

To se teď velmi pravděpodobně změní. Google

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Umělá inteligence

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější