Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nejsme dokonalí. Voliče ale jinak čeká premiér Babiš s ministrem Okamurou, říká Jurečka

„Stále je před námi hodně toho, co musíme odpracovat,“ říká v rozhovoru Marian Jurečka. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
„Stále je před námi hodně toho, co musíme odpracovat,“ říká v rozhovoru Marian Jurečka. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Vládní koalice prožila v tomto týdnu kvůli jmenování zmocněnce pro euro první ostrý střet. Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky se koaliční partneři nesmějí navzájem překvapovat a chovat se nekolegiálně, jinak to bude začátek konce. „Byli jsme postaveni před hotovou věc způsobem, který považuji za klukovský,“ říká. V rozhovoru s Deníkem N ministr práce také popisuje, jak chce dostat KDU-ČSL z aktuálně tragických čísel podpory a proč se nechce stát jen ministrem markeťákem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Vláda dosud fungovala týmově, proč to nyní vypadá jinak?
  • Je v koalici podrazák? A kdo to je?
  • Dělá premiér něco špatně?
  • Vrátí se lidovci jako strana znovu minimálně na pětiprocentní podporu?
  • A jaké voliče může KDU-ČSL v současné době oslovit?

V koalici došlo k první velké roztržce. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) jmenoval zmocněnce pro euro, aniž to s partnery ve vládě konzultoval, což ostatní čtyři strany nahněvalo. Jak probíhalo vaše dohadovací řízení?

Byla to čtyřhodinová diskuze s kolegy z hnutí STAN, na které jsme se všichni snažili říct, že postup, který v pondělí udělal ministr Dvořák, nám přijde nejen v rozporu s koaliční smlouvou, ale byl hlavně brutálně netýmový.

Jestli jsem si já něčeho za dva těžké roky této vlády vážil, tak že jsme fungovali v lidské rovině velmi dobře. I přes to, že jsme na různá témata mohli mít jiný pohled. Když se s někým potkáváte několikrát týdně, překvapilo mě, že nám Martin Dvořák neřekl ani půl slova, že se chystá něco takového udělat. Jsou ministři, kteří své zmocněnce mají, ale vždy jsme o jmenování věděli předem.

V tomto případě jsme byli postaveni před hotovou věc způsobem, který mi přijde zásadně neférový a nekolegiální. Pokud to začneme dělat všichni, koalici za pár měsíců položíme.

Ministr Dvořák ale říká, že vás předem informoval.

Napsal nám asi dvacet minut před tím, než se to objevilo v médiích.

Na začátku supervolebního roku jde vidět, že Starostové přišli s novou komunikační strategií, která nyní mezi koaliční strany přináší více napětí. Vnímáte to stejně?

O tom jsme se na koaličním jednání také bavili. Za nás lidovce jsem popisoval, že jsem už jednou zažil, když se v koalici začali partneři překvapovat –⁠⁠⁠⁠⁠ konkrétně za vlády Bohuslava Sobotky, i když atmosféra a fungování jsou nyní stále zcela neporovnatelné. Tehdy to byl začátek konce vzájemných vztahů a fungování. I když Sobotkův kabinet dovládl až do řádných voleb, poslední rok chodíte na jednání, netěšíte se na to a nejste schopni věci řešit racionálně a ve shodě.

Chápu, že každá strana musí dělat kroky, aby dokázala své voliče zaujmout, aby svá témata dokázala komunikovat. To se týká každého z nás. Nesmíte to ale dělat způsobem, který jde za hranu a vzniká riziko, že koalici rozbíjíte a oslabujete schopnost dělat klíčové věci.

Pokud to začneme dělat všichni, do pár měsíců to tady předáme Andreji Babišovi a Tomiu Okamurovi. A stále je před námi hodně, co musíme odpracovat.

Není ale pochopitelné, že Starostové s nějakou akcí přicházejí? Mluvíte o tom, že musíte hodně odpracovat, ale pracovali jste i doteď a důvěra ve vládu je velmi nízká.

Pozor –⁠⁠⁠⁠⁠ já vůbec nekritizuji, abychom udělali změnu komunikace, abychom třeba daleko více jezdili do terénu. Vůbec jsem se nedotkl otázky výjezdů Víta Rakušana. Ale vadí mi, když se to přelévá do exekutivy a najednou jste stavěni před hotovou věc, neprobíhají konzultace.

Umím pochopit, že jednáme o nějaké věci a řekneme si, že pokud třeba do měsíce nenajdeme shodu, budeme postupovat i separátně. Ale to se tu nestalo. Zde jsme byli postaveni před hotovou věc způsobem, který považuji za klukovský.

Starostové nicméně získali velkou pozornost a upozornili, že jsou to hlavně oni, kdo chce euro. Přitom v koalici jsou čtyři strany, které toto dlouhodobě deklarují. Nepálí vás právě tohle?

Chci prosazovat dobré věci a nebýt u toho za podrazáka.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější