Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Opoziční zrnko pravdy ve zjitřené debatě o obraně. A proč si doma, v hospodě, ale ani ve Sněmovně nehrát na vojáky

Údržba armádních pásových obrněnců - bojových vozidel pěchoty. Foto: Armáda ČR
Údržba armádních pásových obrněnců – bojových vozidel pěchoty. Foto: Armáda ČR

Glosa Jana Wirnitzera: V opoziční rétorice posledních dní lze – třebaže je nutné poslouchat hodně pozorně – najít sem tam zrnko pravdy. Je škoda, že se víc netematizuje, určitě by snesla i větší péče ze strany ministerstva obrany. Přestřelka v parlamentu přinesla zároveň také užitečnou ukázku, čemu je lepší se vyhnout. Za řečnickým pultem Sněmovny i v životě.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Voliči stran současné koalice, současní i bývalí, ji nejlépe známkují za zahraniční a bezpečnostní politiku, včetně postoje k ruské agresi a podpoře ukrajinských uprchlic s dětmi.

Opozice má v oblasti obrany méně terčů pro dobře podloženou kritiku a často je to znát. Musí nezapočítat cenu provozu gripenů, aby mohla tvrdit, jak jsou levné, označuje českou armádu za „svého politického protivníka“, o dodávkách zbraní Ukrajině říká, že k ničemu nevedly. Přitom i díky těm zbraním je fronta na Donbasu a ne v Karpatech.

Na druhou stranu se ale opozici podařilo – těžko říci, zda vědomě – na sněmovní půdě zvednout téma, kde by skutečně veřejnost trochu více vysvětlování a rozumné diskuze mohla ocenit.

Oč jde? Andrej Babiš se ve své nedávné, jinak tradičně únavné litanii dotkl toho, že armáda řadu modernizačních projektů

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Armáda ČR

Názor

Vláda Petra Fialy

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější