Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Chcete žít do stovky? Nové dokumenty z Netflixu radí, jak toho dosáhnout. Líbit se vám to ale možná nebude

Hrdinka dokumentu Jak se dožít stovky: Tajemství modrých zón zná tajemství. Chcete ho znát i vy? Foto: Netflix
Hrdinka dokumentu Jak se dožít stovky: Tajemství modrých zón zná tajemství. Chcete ho znát i vy? Foto: Netflix

Letošní dokument Netflixu Jídlo dělá člověka: Experiment s dvojčaty i loňský Jak se dožít stovky: Tajemství modrých zón shrnují tajemství dlouhověkosti i zdravého životního stylu. Chcete žít alespoň do stovky? Opusťte posilovny, pořiďte si zahrádku, pijte víno a choďte po schodech. A hlavně, probůh, nejezte maso.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dva čtyřdílné dokumenty z Netflixu z poslední doby radí, jak na zdravé stravování. Některé z rad jsou předpokládatelné, jiné překvapivé.

První z dokumentů je označován za veganskou propagandu a jeho aktivismus v této věci je až otravný. I ten druhý ukazuje, že omezení masa a mléčných výrobků (spolu s dalšími faktory) vede k delšímu a zdravějšímu životu. Kde je tedy pravda?

Jeden dokument argumentuje pro zdravý životní styl experimentem s americkými dvojčaty. Druhý porovnává stravu či životní styl často poněkud exotických dlouhověkých komunit s americkým životním stylem, což je poněkud extrémní srovnání už proto, že obyvatelé USA jsou nezdravým životním stylem vyhlášení.

Pravdou je, že Američané jsou nejobéznějším národem na světě, a v dokumentech zazní i to, že podoba americké stravy je dnes nejčastější příčinou úmrtí v USA.

I sami Američané vnímají nutnost změny svých stravovacích návyků. Jedí značné množství průmyslově zpracovaných potravin, smaží na spoustě oleje a tuku, alarmující je tak stoupající množství onemocnění cukrovkou, nemocí srdce a demence. Všechny tyto choroby lze spojit se špatným stravováním, naznačují oba dokumenty.

První z nich podniká i rychlý exkurz do historie amerického stravování, které svou podobu získalo v poválečném období, kdy nastal tlak na dostatek kalorií v jídle, na levné a rychle připravitelné potraviny. Právě tehdy se začaly vyrábět ve větší míře zpracované potraviny.

I v Česku přibývá obezity, kardiovaskulárních či dalších civilizačních chorob. A tak mohou být nové návody na zdravý životní styl i dlouhověkost inspirativní i u nás.

Jídlo dělá člověka aneb veganská spása, i ta sexuální

Od 1. ledna je na Netflixu dostupná čtyřdílná série Jídlo dělá člověka: Experiment s dvojčaty. Je shrnutím dvouměsíčního experimentu Stanfordovy univerzity, která se rozhodla podstoupit experiment s dvojčaty.

Vybrala 22 dvojic jednovaječných dvojčat s podobným životním stylem, z nichž vždy jedno se během uvedené doby stravovalo pouze vegansky, druhé pak dostalo vyváženou smíšenou alternativu.

Po skončení experimentu se ukázalo, že vegani měli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dokument

Jídlo a gastronomie

Seriály

Televize

Výživa

Zdraví

Kultura, Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější