Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Koalice se pře o euro i voliče. Vládní kdo s koho zatím nikdo nevyhrává

Premiér Petr Fiala z ODS a ministr vnitra Vít Rakušan ze STAN. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Premiér Petr Fiala z ODS a ministr vnitra Vít Rakušan ze STAN. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vládní koalice ukazuje novou trhlinu. Nejnovější svár v kabinetu Petra Fialy se točí kolem jmenování zmocněnce pro euro. Po několikahodinovém jednání je ze zmocněnce poradce a z vlády skupina pěti ne úplně souznících stran, alespoň pokud dojde na euro a především volby. Sněmovna naopak překvapila. Druhé čtení takzvaného manželství pro všechny provázela krátká a vcelku i věcná diskuze. A co víc: téměř žádné urážky homosexuálů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Středeční Pointu N sepsala Dominika Píhová; o koaličním konfliktu kolem zmocněnce pro euro píše Jan Tvrdoň a sněmovní debatu o manželství pro všechny sledoval Prokop Vodrážka.

Jedno vládní nedorozumění

Pět stran Fialovy vlády včera večer absolvovalo čtyřhodinové jednání, na kterém si vyříkávaly aktuální situaci v koalici. Poté co ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák z hnutí STAN jmenoval zmocněnce pro euro, se strhla mela.

Koaliční partneři jeho rozhodnutí vnímali velmi úkorně. Část z nich proto, že mohla mít dojem, že se Starostové chtějí pouze sami profilovat na otázce přijetí společné měny v Česku. Kritika na STAN mířila i kvůli jeho údajně malé týmovosti.

Dvořák je totiž, jak popisují, neinformoval předem a svůj krok, který je citlivý –⁠⁠⁠⁠⁠ protože jde o euro –⁠⁠⁠⁠⁠, udělal o své vůli.

Výsledek jednání je takový, že ze zmocněnce bude poradce, koaliční partneři se už nemají překvapovat a o dalším postupu směr euro, konkrétně o režimu ERM II, se rozhodne na konci roku.

STAN ohlásil své vítězství.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější