Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„STAN dostal čočku.“ Co zaznělo za zavřenými dveřmi, kde pětikoalice řešila sólo Starostů?

Starostové přidali na důrazu, zbytek pětikoalice to znervózňuje. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Starostové přidali na důrazu, zbytek pětikoalice to znervózňuje. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Na zatím prvním dohodovacím řízení se zástupci pětikoalice přeli několik hodin. Důvodem bylo rozhodnutí ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka jmenovat zmocněnce pro přijetí eura. Podle svědků, kteří jednání Deníku N popsali pod podmínkou anonymity, padala i velmi ostrá slova.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Donedávna se členové vlády klepali po ramenou a atmosféru společných jednání popisovali jako letní tábor, kde se žertuje a panuje dělná atmosféra. Jenže to se s blížícími se evropskými volbami mění.

A v úterý večer dříve spojené partnery zasáhla „vztahová kocovina“. Hádka mezi hnutím STAN a zbytkem pětikoalice trvala déle než tři hodiny. Podle svědků, s nimiž Deník N mluvil, se během nich křičelo, vyčítalo, vyhrožovalo a pomlouvalo.

Navenek viditelnou příčinou krize bylo rozhodnutí ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) jmenovat renomovaného ekonoma Petra Zahradníka zmocněncem pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a přijetí eura. Předem to neprojednal s vládními partnery. Jen jim to v pondělí ráno napsal do společné diskuzní skupiny a pár desítek minut poté rozhodnutí zveřejnil.

Následovala poměrně ostrá reakce. TOP 09 požádala premiéra Petra Fialu (ODS) o svolání koaličního dohodovacího řízení. Naštvaní na STAN ale byli všichni, což bylo z úterního zmíněného dohodovacího řízení zjevné.

„Byli jsme čtyři proti jednomu,“ popsal diskuzi Deníku N jeden z účastníků pod podmínkou anonymity. „STAN dostal čočku od všech ostatních, protože na nich parazituje svou kampaní a bere jim proevropské téma,“ dodal.

Fakticky jde totiž o to, že v současném rozložení sil mezi voliči přebírá opozice, tedy ANO a SPD, jen velice těžko fanoušky protivníka a obráceně. Koaliční strany se tak mohou přetahovat o voliče hlavně mezi sebou. A Starostové jako první začali s kampaní před evropskými volbami, která s tímto fenoménem počítá. Důrazem na euro a proevropskou politiku se snaží zalíbit také příznivcům TOP 09, Pirátů i lidovců.

Nedělat z partnerů blbce

„Naši partneři by si měli uvědomit, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější