Deník N

Evropa plná vítězů: slavit mohou Le Penová, Kaczynského PiS, patrně Orbán i Salvini. Ale také proevropské strany, liberálové, zelení – a voliči

Evropské volby 2019: tiskové středisko. Foto: P. Buissin © European Union 2019 - Source EP
Evropské volby 2019: tiskové středisko. Foto: P. Buissin © European Union 2019 – Source EP

V Evropských volbách podle odhadů vítězí i polská vládní strana PiS, která vede spory s Evropskou komisí. Nepochybuje se o velkém vítězství Fideszu Viktora Orbána v Maďarsku. Za vítěze se ale prohlašují i evropští liberálové.

Polsko: Kaczynského vládní Právo a spravedlnost zůstává neporaženo

Byla to jedna z otevřených otázek evropských voleb na národní úrovni. Jak dopadnou vedoucí vládní strany ve Francii (strana prezidenta Macrona), Itálii (Salviniho Liga) a Polsku (Kaczynského Právo a spravedlnost, PiS). Odhady výsledků ukazují, že z nich prohrál jen Macron.

Ačkoliv v Polsku byly předvolební průzkumy těsné a v některých vedla opoziční Evropská koalice, nakonec se zdá, že PiS zůstává neporažené i ve volbách do Evropského parlamentu. Polské odhady zveřejněné EP říkají, že zvítězilo poměrně těsně, asi o tři procentní body.

Výhra s 42,4 % hlasů je ale o to výraznější, že jde o jednu stranu, zatímco Evropskou koalici (KE), pro niž hlasovalo 39,1 % zúčastněných, tvoří 12 stran (nejsilnější z nich je dříve vládní Občanská platforma).

Nejsilnější v EP zůstanou lidovci, poprvé ale dohromady se socialisty ztratí většinu

Dalším výrazným výsledkem eurovoleb 2019 je

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Volby do Evropského parlamentu

V tomto okamžiku nejčtenější