Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Italka před maďarským soudcem v poutech a na řetězu. Budapešť si rozzlobila spojenkyni Meloni

O případu spolu mluvili i premiéři Maďarska a Itálie Orbán a Meloni na posledním summitu EU (Evropské radě) minulý týden 1. února. (Tento snímek je ale ze summitu v prosinci 2022.) Foto: EU
O případu spolu mluvili i premiéři Maďarska a Itálie Orbán a Meloni na posledním summitu EU (Evropské radě) minulý týden 1. února. (Tento snímek je ale ze summitu v prosinci 2022.) Foto: EU

Maďarsko si pohněvalo italské politiky včetně premiérky Meloni případem ultralevicové aktivistky. Ta byla předvedena z vazby k soudu v poutech a na řetězu a stěžovala si na podmínky ve vazbě. Italská vláda, na jejíž spolupráci spoléhá Orbánův Fidesz, takové zacházení odmítla jako nepřijatelné a obrátila se na Maďarsko hned na několika úrovních od velvyslance přes ministra až po premiéra.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Orbánovy plány v evropské politice zkomplikovala soudní kauza, ve které se angažovala i samotná italská premiérka.

Když byla Ilaria Salis (39) koncem ledna předvedena k soudu v Maďarsku se svázanýma rukama a nohama a přivázaná k řetězu – navíc teprve z vazby, takže na ni má být ještě pohlíženo jako na nevinnou –, v Itálii to vyvolalo veřejné rozhořčení.

Italka je obžalována v takzvané kauze antifašistů. Její rodina a bývalá spoluobžalovaná tvrdí, že je držena v nelidských podmínkách: mimo jiné si stěžovali na štěnice, kvalitu stravy a hygienické podmínky.

Případ okomentovala i italská premiérka Giorgia Meloni, která jinak má dobré vztahy s maďarskou vládní stranou Fidesz. Požádala Budapešť, aby respektovala práva obžalované, dokonce kvůli tomu zavolala i svému protějšku Viktoru Orbánovi.

Italský ministr zahraničí Antonio Tajani nazval kauzu „porušením pravidel EU“.

Předmět žaloby

Maďarská prokuratura podala obžalobu na tři cizince v případě útoků v souvislosti s akcí Den cti vloni v říjnu. Podle obžaloby německý občan, na kterého je vydán evropský zatykač, v roce 2017 založil v Lipsku krajně levicovou organizaci. Jejími členy byli i obžalovaní – Němec, Němka a Italka.

Ti se dohodli, že proti

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jižní Evropa

Maďarsko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější