Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Komise představila klimatické cíle do roku 2040. Čekají se protesty i bouřlivé diskuze

Ilustrační foto: ČTK
Ilustrační foto: ČTK

Evropská komise několik měsíců před evropskými volbami testuje náladu evropských voličů a představila jim ambiciózní plán na omezení emisí i nakládání s uhlíkem do roku 2040. Podle dokumentu hodlá za 16 let snížit emise oproti roku 1990 o 90 procent.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Evropská komise zpřísňuje tažení proti klimatické krizi. V nejnovějším návrhu doporučuje do roku 2040 snížit emise skleníkových plynů o 90 procent oproti roku 1990. Jak připomíná, návrh navazuje na Pařížskou dohodu o klimatu z let 2015–2016.

Dokument upřesňuje, že ke splnění cíle pro rok 2040 je nezbytné naplnění dohodnutého rámce do roku 2030 – tím je snížení emisí oproti roku 1990 o 55 procent. Komise se chce dále zaměřovat na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Evropská unie

Klimatická krize

Zemědělství

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější