Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lex ČEZ u ledu. Sledovaný zákon čeká na shodu koalice, ke schválení ji možná donutí Brusel

Rozdělení společnosti by českému státu mohlo rozvázat ruce hned v několika ohledech. Foto: ČTK
Rozdělení společnosti by českému státu mohlo rozvázat ruce hned v několika ohledech. Foto: ČTK

Poslanci ústavně-právního výboru minulý týden popáté odložili projednávání takzvaného lex ČEZ, a to na neurčito. Zákon by se tak měl začít diskutovat na plénu Sněmovny, a to bez stanoviska výboru. Ani k tomu ale nakonec nedojde, poslanci budou čekat na koaliční shodu. Rychleji však může zareagovat Evropská komise.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Již v lednu uplynul rok od chvíle, kdy právník a člen Legislativní rady vlády Petr Bezouška upozornil na změnu zákona o přeměnách obchodních společností. Legislativní návrh dostal neformální název lex ČEZ, Bezouška totiž upozornil, že by zákon mohl usnadnit rozdělení skupiny ČEZ, o kterém se začalo uvažovat v kontextu energetické krize.

Návrh zákona loni v létě schválila vláda, následně prošel prvním čtením ve Sněmovně, do toho druhého nicméně v brzké době nezamíří. Procesně by se tak přitom stát mohlo, a novela se dokonce objevila ve sněmovním systému, podle kterého se měla úprava začít projednávat tento týden.

„Tento týden ani v následujících týdnech to nebude,“ řekl Deníku N poslanec ODS a zpravodaj zákona Karel Haas. Dodal, že koalice má

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější