Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Provokovala s Císařským řezem, Dámskou obtíží či Deflorací, teď Evě Švankmajerové vychází první monografie

Eva a Jan Švankmajerovi nad jedním z jejích obrazů. Archivní snímek z roku 2004. Foto: ČTK / Eret Petr
Eva a Jan Švankmajerovi nad jedním z jejích obrazů. Archivní snímek z roku 2004. Foto: ČTK / Eret Petr

Dílo Evy Švankmajerové je neodmyslitelně spjato s jejím životem. Dosud ale – na rozdíl od tvorby jejího slavnějšího manžela Jana Švankmajera – nebylo veřejnosti známo v celé šíři. Devatenáct let po smrti umělkyně tento dluh napravuje první ucelená monografie věnovaná její výtvarné i literární tvorbě, na niž navážou velké výstavy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„V dětství jsem se dozvěděla, že kresby jsou nepatřičné, že pravá práce je jen a jen posluha. Pak, u činností jako třeba na zahradě, jsem neklidná, mám obavy, že jsem jim skočila na špek a že o svoji činnost přicházím, protože jsem vdannáá a protože mám zaááhhrrádku a protože ta má pejr, jako manžel hubu plnou zubů a dětiii, ty že pootřřřžebujou. To byly výhružky. Ty mě měly odvrátit od kreslení.“

Autorkou těchto nabručených deníkových záznamů je malířka Eva Švankmajerová (1940–2005). Žena, která během života stála tak trochu ve stínu svého slavnějšího manžela, výtvarníka a filmaře Jana Švankmajera. Přitom se vedle své vlastní volné výtvarné i literární tvorby podílela i na jeho filmech.

Poslední dva roky však konečně vznikala její první ucelená monografie. Tu v lednu pod názvem Jsem malířka vydalo nakladatelství K-A-V-K-A.

Na tento významný krok v emancipaci vlastního díla Evy Švankmajerové pak od března do srpna Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře naváže výstavou Disegno interno, věnovanou tvorbě obou manželů. V příštím roce, kdy uplyne dvacet let od smrti umělkyně, pak chystá její velkou retrospektivní výstavu pražský Dox.

Švankmajerovi spolu vystavují aktuálně také v pražské Galerii 1. Zde jde ale o tvorbu otce a syna – Jana Švankmajera a Václava Švankmajera, který je také výtvarník a animátor. Výstava s názvem Princip imaginace probíhá do 24. února.

Děti to nepřekously

Jan Švankmajer se ale v roce svých devadesátin rozhodl přesměrovat pozornost právě k tvorbě své manželky Evy. Vystavovali spolu sice už od šedesátých let, ale samostatná výtvarná tvorba Evy Švankmajerové dosud veřejnosti komplexním způsobem představena nebyla. Napravit to má právě zmíněná velmi intimní monografie.

Vedle výtvarných děl Evy Švankmajerové v ní najdeme i její

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Výtvarné umění

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější