Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stínová válka mezi USA a Íránem se stupňuje. Po lodích by Húthíové mohli útočit na podmořské kabely

Húthíjští bojovníci ukazují sílu a odhodlání na svých pozicích poblíž hlavního města Jemenu Saná. 4. února 024. Foto: Khaled Abdullah, Reuters
Húthíjští bojovníci ukazují sílu a odhodlání na svých pozicích poblíž hlavního města Jemenu Saná. 4. února 024. Foto: Khaled Abdullah, Reuters

Americko-britské údery zatím Húthíe v útocích na lodě mezi Jemenem a Afrikou nezastavily, snaha o jejich odzbrojení může trvat roky. Navíc se objevily obavy, že by mohli po námořním spojení zaútočit i na to podmořské.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tři dny po sobě útočily Spojené státy na militantní skupiny v Jemenu, Sýrii a Iráku spojené s Íránem.

Podle amerických médií od páteční noci zasáhly přes 85 cílů a zabily při tom desítky ozbrojenců. Zároveň, jak napsaly New York Times, si Pentagon pečlivě vybral cíle tak, aby se vyhnul přímé konfrontaci s Teheránem, který se chce otevřenému konfliktu rovněž vyhnout.

Symbolicky se operací zúčastnily i americké bombardéry B-1, které vyletěly z americké půdy, což měl být vzkaz pro Teherán, aby napětí v regionu více nezvyšoval.

Četné útoky z posledních dnů jsou reakcí na nedávný útok na americkou základnu Tower 22 v Jordánsku, kde zemřely dvě americké vojačky a voják. Podle Bidena budou USA v těchto vojenských akcích pokračovat v časech a na místech, které si samy vyberou.

Extrémně neklidnou situaci na Blízkém východě rozpoutal útok Hamásu, následně válka mezi Izraelem a Hamásem, která vstoupila už do čtvrtého měsíce, a s ní spojené zatím nekončící útoky Húthíů z Jemenu na lodě v Rudém moři a Adenském zálivu.

Ty si vyžádaly odklonění strategické námořní dopravy ze Suezského průplavu. Lodě proto musejí obeplouvat Afriku, což dopravu výrazně prodražuje. Přes Rudé moře přitom prochází odhadem 10 až 15 procent světového obchodu.

Americká loď USS Carney v akci proti Húthíům v Adenském zálivu. Foto: Aaron Lau, americké námořnictvo, ministerstvo obrany USA

V této situaci se na Blízký východ opět vrací šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se s arabskými partnery a izraelskou vládou snažil vyhnout rozšíření konfliktu. Je to jeho už pátá cesta od teroristických útoků Hamásu na Izrael 7. října.

Jako bojovat s mlhou

Írán na čerstvé americké útoky reagoval s tím, že jde o strategickou chybu, a mluvčí ministerstva zahraničních věcí hovoří o rozsévání „chaosu a nestability“.

USA ale spoléhají na to, že ajatolláhové nakonec na své spojence zatlačí, aby se stáhli, a zabrání tak přímé konfrontaci, kterou nechce ani Washington, ani Teherán.

Íránské zástupné ozbrojené skupiny jsou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Americko-íránský konflikt

Arabský svět

Střední Asie

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější