Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fantasmagorie Neila Gaimana: Poflakovač z říše fantazie vydal svou Čítanku

Neil Gaiman. Foto: ČTK/AP
Neil Gaiman. Foto: ČTK/AP

Vyšla Čítanka Neila Gaimana. Nabízí průřez literární kariérou jednoho z nejoceňovanějších, ale také nejneuchopitelnějších autorů současnosti. Slavný tvůrce Sandmana, hrdina písní Tori Amos i bezpočtu povídek se tu představuje jako král fantastických příběhů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tvorba Neila Gaimana se jen těžko popisuje. Sám v předmluvě ke své Čítance připomíná těžkosti, které má s taxikáři, když se jej náhodou ptají, co že tedy vlastně píše. Skutečně nepatří k těm, kteří by disponovali rychlou, jednoduchou a neprůstřelnou odpovědí, po které by se tazatelům rozsvítilo a druhý den by ochotně chvátali do knihkupectví.

Neil Gaiman totiž už pátou dekádu skáče mezi žánry i médii. Se stejnou vášní publikuje hříčky i zásadní reflexe života na přelomu tisíciletí a opakovaně bojuje za svobodu fantazie, snění a vyprávění příběhů.

Douglas Adams i Terry Pratchett

Nejprve si jako novinář střihl nejen knihu nejbizarnějších výroků spojených se sci-fi a fantasy, ale i životopis Douglase Adamse, stvořitele kultovního Stopařova průvodce galaxií.

A jaksi mimoděk spolu s podobně nespoutaným Kimem Newmanem (z něhož se posléze vyklubal největší britský odborník na nejen viktoriánské upíry) vylíčil v Londýně jistému začínajícímu autorovi hororů jeden hippísácký večírek tak, že dotyčného inspiroval k vytvoření ikon splatterpunku – démonických cenobitů známých i z filmové adaptace Hellraiser.

Jenže to už Gaiman tvořil i sám. Jeho Sandman je dodnes považován za jeden z vrcholů komiksového média.

Spolu s Terrym Pratchettem napsal výborný humoristický román o apokalypse Dobrá znamení. Na jeho seriálovou adaptaci po přítelově smrti svědomitě dohlíží, nedávno byla potvrzena třetí sezona.

A nakonec vrátil

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější