Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Části koalice se nelíbí Dvořákův zmocněnec pro euro. Premiér kvůli tomu svolal smírčí jednání

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Střet v koalici v otázce možného zavedení eura v Česku pokračuje. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) dnes oznámil, že jmenoval nového zmocněnce pro vstup do systému ERM II a také pro přijetí jednotné měny. Tuto pozici obsadil ekonomem Petrem Zahradníkem. Koaliční partneři ale rozhodnutí kritizují, podle nich nejde o dohodnutý krok. Premiér Petr Fiala kvůli tomu svolal dohadovací a smírčí jednání vládní koalice.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jmenování zmocněnce ministrem pro evropské záležitosti bylo nečekanou událostí začátku týdne. Jak Martin Dvořák, tak i šéf Starostů a ministr vnitra Vít Rakušan tento krok popisují jako něco, co pomůže věcné a vyvážené debatě o možném přijetí eura.

„Dlouho tu chyběla seriózní, vyvážená a věcná debata o euru, o jeho přínosech i rizicích. Chyběla tu autorita, která by takovou debatu moderovala. Petr Zahradník takovou autoritou je,“ řekl Rakušan.

Podobně mluví i ministr pro evropské záležitosti Dvořák. „Věřím, že díky novému zmocněnci budeme schopni reagovat na hlavní námitky z řad odborné veřejnosti a vysvětlit co nejvíce občanům, že co nejrychlejší plnění všech maastrichtských kritérií, k čemuž se ostatně vláda zavázala ve svém programovém prohlášení, je v zájmu Česka,“ vysvětlil Dvořák.

Politicky velmi citlivé

Dnešní rozhodnutí v praxi neznamená, že by Česko v dohledné době přecházelo k euru. O tom musí rozhodnout vláda. Strany současné koalice se na tomto ale dlouhodobě neshodnou, což dělá z celé věci politicky velmi citlivou otázku. A i proto vyvolalo Dvořákovo rozhodnutí mezi koaličními partnery přinejmenším rozpaky.

Někteří zástupci dalších vládních stran jej vnímají jako součást nové strategie STAN, kterou hnutí spustilo zkraje letošního supervolebního roku. Právě otázka eura je totiž jednou z těch, kterou Starostové chtějí výrazněji otvírat.

Nejostřeji se k celé věci vyjádřila předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Deníku N řekla, že vládní strany mají řešit celkové fungování v koalici. Varuje před tím, jak dopadla například bývalá vláda na Slovensku, která se po mnoha vnitřních otřesech rozpadla.

„Slovenský scénář je pro nás významnou výstrahou. Ti, kteří

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější