Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jediný člověk, kterého se Pablo Escobar kdy bál, byl žena. Na Netflix přichází minisérie o narkobaronce Griseldě Blanco

Sofía Vergara jako narkobaronka Griselda. Foto: Netflix
Sofía Vergara jako narkobaronka Griselda. Foto: Netflix

Netflix koncem ledna zařadil do nabídky šestidílnou minisérii Griselda. Její antihrdinkou je matka, vražedkyně a narkobaronka Griselda Blanco. Po Kmotrovi přichází Kmotra, ale zdaleka není takovou šéfkou, jakou ji trailer očekávaného seriálového hitu vykresluje.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Streamovací gigant Netflix už nějakou dobu sází ve své původní tvorbě na exotické prostředí drogového podsvětí, zločinu a příběhů skutečných nebo fiktivních narkobaronů.

Již ve svém vlajkovém seriálu Narcos (2015–2018) sledoval osudy krále drogového kartelu Pabla Escobara a na úspěšnou sérii plnou intrik, napětí a násilí navázal neméně úspěšným volným pokračováním Narcos: Mexico (2018–2021).

Tématu pašování drog a vedení drogového kartelu se věnuje také cenami ověnčená série Ozark (2017–2022). A nesmíme zapomenout na sérii dokumentárních filmů a seriálů nejen z produkce Netflixu, která se poslední půl dekády veze na vlně zájmu o žánr true crime (dokumentární filmy, seriály a podcasty věnující se rekonstrukci skutečných zločinů).

Do tohoto mixu příběhů nyní Netflix přidává další minisérii Griselda, která mapuje kariéru proslulé drogové královny Griseldy Blanco. Sází na herectví převážně komediální herečky Sofíe Vergary a na první pohled feministickou aktualizaci žánru.

Se zmíněným Escobarem pojí Griseldu jeho slavný výrok zmíněný v úvodu seriálu. „Jediným mužem, kterého jsem se kdy bál, byla žena. Jmenovala se Griselda Blanco,“ řekl Escobar, aniž by bylo známo více o povaze jejich vztahu (krom toho, že jsou dnes oba

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Krimi

Seriály

Televize

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější