Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Naděje na Blízkém východě? Řešení mizérie začíná příměřím v Gaze a končí palestinským státem a přátelstvím se Saúdy

Izraelští vojáci v Gaze. Foto: izraelská armáda, IDF
Izraelští vojáci v Gaze. Foto: izraelská armáda, IDF

Většina Izraelců by podle průzkumu podpořila plán, jehož součástí by byl i postupný vznik palestinského státu. Na řešení války v Gaze, propuštění rukojmích vězněných teroristy i poválečném uspořádání pracují diplomaté od USA přes Evropu po Blízký východ.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ze satelitních snímků vyplývá, že izraelská armáda během masivní operace v Pásmu Gazy zničila už nejméně polovinu všech budov na tomto palestinském území. Dohromady může jít o více než 150 000 domů.

Mezinárodní organizace odhadují, že domovy musely opustit přes čtyři pětiny obyvatel Gazy. Až polovina její populace podle OSN čelí hladomoru. Katastrofální humanitární situaci ještě zhoršují silné deště.

V Gaze přitom nadále zůstává zhruba 100 izraelských rukojmích, které v říjnu unesli teroristé z Hamásu. Rodiny některých zajatců se přidaly k protestujícím, kteří na hranici blokují humanitární pomoc pro Palestince.

Přitom roste napětí i na Západním břehu a v okolních zemích. Spojené státy v pátek v noci spustily odvetné útoky poté, co minulý týden Íránem podporovaní militanti zabili tři americké vojáky na základně v Jordánsku.

Američany tlačí dvě data

V mimořádně vypjaté situaci přišel se zábleskem naděje týdeník Economist, když napsal, že několik zemí by chtělo učinit ze současné katastrofy příležitost.

Britský magazín tvrdí, že díky intenzivní diplomacii Spojených států a Saúdské Arábie se rýsuje průlomová dohoda, která by kompletně změnila celý region. V konečném důsledku by z ní mohli profitovat všichni.

Spočívala by v

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Arabský svět

Izrael

Palestinská území

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější