Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Počty podle Andreje Babiše: co vše musíte vynechat, aby vám gripen vyšel osmkrát levněji než F-35

Letouny F-35 pro nákup doporučila sama armáda. Foto: NATO
Letouny F-35 pro nákup doporučila sama armáda. Foto: NATO

Hnutí ANO zahájilo nové kolo kritiky nákupu bojových letounů F-35, který nedávno schválila vláda. Nejnověji šéf hnutí Andrej Babiš vyrukoval s příspěvkem, v němž celkovou cenu vyčísluje na 400 miliard korun, zatímco u dosavadních letounů JAS-39 Gripen mluví o 47 miliardách. U nich ale započítává jen zlomek výdajů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vláda s premiérem a ministryní obrany z ODS objednala letouny F-35 na základě vojenského doporučení, jehož vypracování armádě zadala vláda s premiérem a ministrem obrany za hnutí ANO.

V opozici se ale ANO stalo kritikem nákupu. Andrej Babiš ve víkendovém rozhovoru pro deník Právo řekl: „Doufám, že je tam klauzule, že pokud se nebudou dodávky F-35 stíhat, půjde od toho ustoupit. My F-35 nepotřebujeme.“ Kombinoval při tom svou kritickou pozici s problémem, který se nyní reálně řeší – vývoj modernizací amerických letounů má dílčí zpoždění.

Na síti X (dříve Twitter) se následně rozpoutala přestřelka, do níž se zapojil i premiér Petr Fiala (ODS) a která přiměla Babiše k matematicky značně neortodoxní argumentaci.

„Náčelník letectva Mikulenka, který byl proti nákupu F-35 a kterého jste vyhodili v roce 2022, říká, že životní cyklus 24 letadel bude stát do roku 2069 asi 400 miliard. Vaše vláda tvrdí 322. (…) Pronájem a modernizace gripenů za 25 let by měly vyjít – i díky výhodné ceně a opci, kterou dojednal náš Martin Stropnický – na 47 miliard,“ stojí v jeho příspěvku.

Babiš ale používá čísla, která jsou z několika očividných důvodů nesouměřitelná.

Šéf ANO zaprvé zamlčuje, že uvedené cifry se vztahují k různým počtům letadel: 14 provozovaným (od Švédska pronajatým) letounům gripen a ke 24 pořizovaným letounům F-35. Zadruhé porovnává absolutní hodnotu ceny pětadvacetiletého pronájmu s nákupem a čtyřicetiletým provozem.

Do nákladnosti gripenů navíc nezapočítává

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Armáda ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější