Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rok od voleb očima (ne)voličů Petra Pavla: proč se podobá Zemanovi, v čem vyniká a čí zájmy hájí jeho přítel Kolář

Deník N se po roce od prezidentských voleb vrací k šestici respondentů, které sledoval při jejich hledání nejlepšího kandidáta na Pražský hrad. Pět z nich volilo Petra Pavla, jeden svého práva hlasovat v klání o post hlavy státu nevyužil. S odstupem roku ani jeden z nich svého rozhodnutí nelituje. Jaký je podle nich Pavel prezident? V čem je lepší či horší než Miloš Zeman a co si šestice voličů myslí o Pavlově okolí?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„V některých věcech se snaží chovat lidsky, ale stejně mu to moc nevěřím,“ odpovídá Milan Červeňák na otázku, co rok po volbách oceňuje na českém prezidentovi.

„Třeba se mi líbilo, jak jezdil na motorce bez helmy. Zachoval se v tu chvíli individuálně a normálně lidsky. Spousta lidí to v tom sportu občas udělá. Prostě na to sedl a nazdar,“ vzpomíná na jeden z momentů posledního roku, kdy mu byl Petr Pavel sympatický.

Dnes je sedmačtyřicetiletý podnikatel a milovník motorek z Vrbové Lhoty nedaleko Poděbrad jedním z šestice respondentů, které Deník N minulý rok dlouhodobě sledoval, jak si v průběhu prezidentské kampaně vybírají svého favorita na Pražský hrad.

Většině z nich po roce od voleb imponuje především to, jakým způsobem Pavel reprezentuje Česko a že ctí ústavní zvyklosti. Nejmladší volič popisuje, že se za nového prezidenta vůbec nestydí, což se o jeho předchůdci říct nedalo. Naopak nejstarší respondentka má zase radost z návratu tradice první dámy.

Strojvedoucí ze Středočeského kraje by rád, aby prezident přinášel do veřejné debaty vícero vlastních témat, a sociální pracovník, který Pavla volil až v druhém kole, protože v tom prvním hlasoval pro Danuši Nerudovou, oceňuje například, že prezident nezapomíná na mladé lidi. Překladatelka z Brněnska si však všímá i přešlapů posledních měsíců včetně personální obměny Pavlova týmu.

„Kolář nebude žádný blbec“

V úvodu citovaný podnikatel Milan na rozdíl od všech ostatních ve druhém kole prezidentské volby nehlasoval pro nikoho. V prvním kole volil Pavlova protivníka, předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, u obou mu však vadila jejich komunistická minulost. A ani teď by prý nejednal jinak.

Prezidentovi Pavlovi dnes připočítává k dobru schopnost reprezentovat Česko, tím prý ale výčet kladů vyčerpal. „Nemyslím si, že má úplně osobní názory. Přijde mi, že se nechá hodně ovlivnit tím svým poradcem Petrem Kolářem a nevím, kdo všechno další tam je,“ vysvětluje rázně.

Bývalý diplomat Kolář, který od nového roku nepokračuje ve smluvní spolupráci s Hradem, avšak zůstává součástí expertního zahraničněpolitického panelu, je podle Milana člověk, který „má něco za sebou, je velmi chytrý a ví, co dělá“. „Hájí něčí zájmy, svoje zájmy. Nebude to žádný blbec. Nejsem si ale úplně jistý, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Petr Pavel

Vláda Petra Fialy

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější