Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nová „nekorektní komedie“ Těžký rok nabízí smích (i pláč) na okraji propasti. Kterou stranu si vyberete?

Pio Marmaï a Jonathan Cohen jako Albert a Bruno v nové francouzské komedii Těžký rok. Foto: Aerofilms
Pio Marmaï a Jonathan Cohen jako Albert a Bruno v nové francouzské komedii Těžký rok. Foto: Aerofilms

Do kin vstoupila francouzská komedie Těžký rok od tvůrců hitu Nedotknutelní. Řadu diváků nejspíš nadchne, jiné ale možná znechutí. Je Těžký rok nekorektní a ostře promlouvající k dnešním kulturním válkám, nebo jen cynicky adoruje prospěchářství a zesměšňuje boj za klima?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Do českých kin minulý týden za účasti dvou rozverných francouzských režisérů  vstoupila „nekorektní komedie“ Těžký rok. Nekorektní nejspíš proto, že si utahuje z klimatických aktivistů i cynismu těch, kdo se jejich víru snaží zneužít pro svůj prospěch.

Až na poněkud karikaturní podání oněch aktivistů nabízí vcelku zábavný divácký zážitek, který se ale s blížícím se koncem víc a víc rozplizne. A vzbuzuje i další otázky, na které film nedokáže odpovědět.

Když se Albert zamiluje do Kaktusu

„Byl to těžký rok.“ Tuto větu v různých obměnách pronesla v uplynulých letech a desetiletích v rámci svých novoročních televizních vystoupení většina francouzských prezidentů – a právě jejich sestřih nový film otevírá.

Možná se tím film snaží sugerovat, že dnešní doba a její problémy či výhledy nejsou o nic tíživější než ty předchozí, snad aby naznačil, proč stojí za to se těm, kdo na tyto potíže dnes upozorňují, vysmát. Těžké roky každopádně zažívají i hrdinové filmu, zejména ten hlavní – Albert.

Albert pracuje v řadách letištního personálu a na letišti i přespává, to kvůli vysokým dluhům a nedostatku finančních prostředků. Ty shání, jak se dá, tedy různými vynalézavými i méně vynalézavými způsoby.

Když se seznámí s podobným zkrachovancem, aspirujícím sebevrahem Brunem, proniknou do skupiny mladých klimatických aktivistů a zneužijí jejich dobrou vůli ke svému prospěchu. Albert se ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Klimatická krize

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější