Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co se nyní děje v tendru na jádro? Vysvětlujeme zvrat soutěže za stovky miliard

Původně se měly nové velké jaderné bloky budovat jen v Dukovanech. Nově vláda počítá i s Temelínem. Foto: ČTK
Původně se měly nové velké jaderné bloky budovat jen v Dukovanech. Nově vláda počítá i s Temelínem. Foto: ČTK

Vláda před několika dny překvapivě oznámila, že v tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany už nepočítá s americkou firmou Westinghouse. Závazně teď navíc poptává hned čtyři reaktory, z nichž dva by měly vyrůst v Temelíně. Co to znamená? Odpovídáme na základní otázky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Soutěž na nový reaktor v Dukovanech se oficiálně spustila koncem listopadu roku 2022. Do hry o největší veřejnou zakázku v moderní české historii se přihlásil kanadsko-americký koncern Westinghouse, korejská polostátní společnost KHNP a EDF, kterou plně vlastní francouzský stát.

Soutěž vypsala česká polostátní energetická společnost ČEZ. Koncem loňského října firma od trojice uchazečů obdržela finální verze nabídek a do půlky letošního února měla státu předložit jejich vyhodnocení. Vláda pak měla vše do 50 pracovních dnů posoudit a určit konečné pořadí.

Fialův kabinet ale do průběhu soutěže překvapivě zasáhl. Oznámil, že se podmínky mění. Dosud platilo, že stát závazně poptával jeden nový blok v Dukovanech. Uchazeči k tomu měli nezávazně připravit také nabídky na tři další reaktory – jeden v Dukovanech a dva v Temelíně. Nyní ale stát čtyři reaktory poptává rovnou závazně.

Na základě předložených nabídek pro tuto novou fázi vláda oslovila pouze Francouze a Korejce, kteří mají do 15. dubna možnost předložit novou závaznou nabídku na čtyři bloky. Do konce května by ČEZ měl Fialovu kabinetu odeslat analýzu nabídek, do konce června pak vláda vyhlásí vítěze, s nímž by se v březnu roku 2025 mohla podepsat smlouva.

Dosavadní harmonogram se tím posouvá o tři měsíce. Podle vlády by to nicméně nemělo ohrozit termín plánovaného spuštění prvního nového bloku Dukovan, který se má ve zkušebním provozu rozjet v roce 2036.

Proč nebyl osloven Westinghouse?

„Společnost Westinghouse nedodržela

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Tendr na Dukovany

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější