Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Spoléhat se při ochraně světového obchodu na velmoci znamená riskovat

Americké námořnictvo bylo po desetiletí dominantní námořní silou na světě, ale soupeření mezi ozbrojenými mocnostmi globalizaci opět ohrožuje. Foto: Profimedia
Americké námořnictvo bylo po desetiletí dominantní námořní silou na světě, ale soupeření mezi ozbrojenými mocnostmi globalizaci opět ohrožuje. Foto: Profimedia

Poučení z historie: svěřit stabilitu námořního obchodu dominantní vojenské velmoci je poukázka na potíže.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na první pohled připomínají útoky húthíjských ozbrojenců na lodě v Rudém moři nafouknutou verzi incidentu s lodí Ever Given z roku 2021.

Když tato kontejnerová loď uvízla v Suezském průplavu a na šest dní ho zablokovala, hodně se tehdy mluvilo o křehkosti globalizace a o úzkých hrdlech v dodavatelských řetězcích.

Nakonec problém pominul. Kromě určitého vyčerpání zásob a nepříjemného krátkodobého dopadu na zisky některých firem přežila globalizace celkem bez úhony.

A obdobně, ačkoli útoky Húthíů představují riziko humanitární katastrofy pro miliony Jemenců a Súdánců závislých na dovozu potravin a další pomoci, patrně nebudou mít katastrofální dopad na globální obchod.

Kontejnerová doprava zdaleka není

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Americko-íránský konflikt

Blízký východ

Čína

Donald Trump

Joe Biden

Tchaj-wan

USA

Kontext N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější