Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Írán vyslal na Izrael bezpilotní letouny, oznámila izraelská armáda

Holub podezřelý ze špionáže pro Čínu je na svobodě. Vyšetřovali ho osm měsíců

Foto: Anšuman Pojrekar, Hindustan Times, Sipa USA via Reuters
Foto: Anšuman Pojrekar, Hindustan Times, Sipa USA via Reuters

Osm měsíců strávil v zajetí kvůli podezření ze špionáže, ale dnes konečně roztáhl křídla – a není to myšleno obrazně. Je totiž holub. Indičtí policisté konečně vyšetřili, že opeřenec nešpehoval pro Čínu, a vypustili ho na svobodu. Nebyl to první ptačí podezřelý. A pravděpodobně ani poslední.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Fotografie ho zachycuje, jak se ve vzduchu dává do letu a záda a rozprostřené peří na křídlech mu zalévá slunce; soustředěně ho přitom pozoruje kníratý muž v bílé košili s logem BSPCA.

Trampoty vyfoceného holuba ten snímek vystihuje možná lépe než slova, ale přesto: šedý pták, který se dnes rozletěl vstříc svobodě, toho za poslední rok zažil tolik, že by jiným holubům mohl vyprávět.

Kroužky a znaky

BSPCA je zkratka Bombajské společnosti pro prevenci krutosti na zvířatech (Bombay Society for the Prevention of Cruelty to Animals): bývalý název charitativní organizace, která se už od 70. let 19. století stará o zvířata v potížích. Dnes už se jmenuje jinak, ale sídlo má pořád tam, kde předtím: v nejlidnatějším indickém městě Mumbaí, dříve Bombaji. Provozuje veterinární nemocnice a sanitky, útulky, dohlíží na městské zvířecí populace a tak dále. A ve svých voliérách poskytuje útočiště také nalezeným zraněným nebo nemocným ptákům.

Holub, kterého dnes z jedné z těch voliér vypustila, byl také nalezenec. Ale netrpěl ani chorobou, ani poraněním.

Před osmi měsíci ho na severovýchodě metropole objevili policisté. A vzbudil v nich podezření. Nešlo ani tak o dva kroužky, hliníkový a měděný, které měl pták připevněné kolem nohy. Policisté zbystřili kvůli něčemu jinému: pod jeho křídly objevili

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Indie

Jižní Asie

Příroda

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější