Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Je mi 30 a chci si spořit na důchod. Finanční poradci radí, jaké nástroje dávají smysl

Na důchod od státu se ve stáří není radno spoléhat. Foto: Adobe Stock
Na důchod od státu se ve stáří není radno spoléhat. Foto: Adobe Stock

Od července dojde v návaznosti na vládní konsolidační balíček k významným změnám v penzijním spoření. Stát chce občany motivovat, aby do něj ukládali více peněz než dosud. Zvyšuje proto minimální částku pro dosažení nároku na státní příspěvek. Čtyři finanční poradci v anketě odpovídají, jaké možnosti pro finanční zajištění na stáří jsou v současnosti nejvýhodnější.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v anketě ptáme:

  • Je mi 30 let, mám průměrnou mzdu, každý měsíc chci na stáří odkládat desetinu svého čistého příjmu, tedy zhruba tři tisíce korun. Peníze chci vybrat za 30 let. Za jakých podmínek pro mě bude pro tento účel výhodné doplňkové penzijní spoření?
  • Jak lukrativní pro mě může být nově zavedený dlouhodobý investiční produkt (DIP)?
  • Dalším státem podporovaným prostředkem je stavební spoření, kde se letos snížil státní příspěvek. Může být relevantním nástrojem pro spoření na stáří?
  • Jaké další cesty pro zajištění na stáří existují? Za jakých podmínek může být pro takový cíl zajímavá investice do nemovitosti?

Na dotazy Deníku N odpovídají:

Kateřina Bendová, finanční poradkyně (4Fin)

Michal Doubek, finanční poradce a lektor finanční gramotnosti, člen Rady Asociace finančních poradců

Martin Novák, hlavní analytik a vedoucí oddělení produktového managementu společnosti Broker Consulting

Vladimír Weiss, finanční poradce a hypoteční specialista společnosti Partners

Je mi 30 let, mám průměrnou mzdu, každý měsíc chci na stáří odkládat desetinu svého čistého příjmu, tedy zhruba tři tisíce korun. Peníze chci vybrat za 30 let. Za jakých podmínek pro mě bude pro tento účel výhodné doplňkové penzijní spoření (DPS)?

Kateřina Bendová: Obecně u klientů volím DPS v případě, kdy do něj přispívá zaměstnavatel a podmínkou je i vlastní příspěvek zaměstnance. Vzhledem k tomu, že v horizontu 30 let je největší složkou celkové částky výnos z investic, který podléhá 15% dani (až na několik málo výjimek podle způsobu, jak se klient rozhodne peníze z DPS čerpat), dávám přednost

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Důchody

Osobní finance

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější