Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Nevěděl jsem, že v tom bonbonu něco je.“ Odborníci varují před výrobky s HHC, dostupné jsou volně v automatech

Automat s HHC produkty v Brně. Foto: Marie Dámková, Deník N
Automat s HHC produkty v Brně. Foto: Marie Dámková, Deník N

V nemocnicích přibývá dětí, které se přiotrávily psychotropní látkou HHC. Odborníci varují, že její koncentrace v bonbonech nebo sušenkách, ve kterých se prodává volně například v automatech, narůstá. Způsobuje přitom podobné stavy jako THC. Adiktolog radí, jak rodiče poznají, že jejich dítě takovou látku užívá.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Látka HHC je v Česku dostupná například v podobě gumových medvídků, bonbonů či sušenek. K dostání je nejen na internetu, ale i v automatech obchodních center, tudíž je volně dostupná nejen dospělým, ale také dětem.

Některé děti nebo mladiství přitom ani neví, že užívají sladkosti s obsahem psychotropní látky. „Byli jsme s kamarády večer venku a nabídli mi nějaké bonbonky, že si mám dát. Tak jsem vůbec neváhal a nabídl si. Všichni se ale najednou začali smát. Pak mi řekli, že v tom bylo to HHC,“ popisuje šestnáctiletý chlapec, který se Deníku N svěřil pod podmínkou anonymity.

„Je to hrozné hlavně v tom, že ten stav najíždí až za hodinu, takže se lze lehce předávkovat. Další můj kamarád mi také vyprávěl, že s klukama byli na nějaké chatě a na stole našel nějaké bonbony. Snědl jich tak pět. Nevěděl, co jí. Asi za hodinu ho

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější