Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Unii už s Orbánem dochází trpělivost. Brusel varuje slovenského premiéra Fica: Nepřidávejte se k němu

Zvláštní summit Evropské rady a opět zvláštní sezení jeho špiček s maďarským premiérem Orbánem: zleva předsedkyně Komise von der Leyen, předseda ER Michel, prezident Macron, premiérka Meloni, Orbán, kancléř Scholz. Foto EU
Zvláštní summit Evropské rady a opět zvláštní sezení jeho špiček s maďarským premiérem Orbánem: zleva předsedkyně Komise von der Leyen, předseda ER Michel, prezident Macron, premiérka Meloni, Orbán, kancléř Scholz. Foto EU

Summit Evropské unie bude dnes a zítra znovu rozhodovat o finanční pomoci Ukrajině ničené Ruskem. Pomoc zatím stále blokuje Maďarsko Viktora Orbána. Mnoha členským zemím a institucím Unie dochází trpělivost, vyvíjejí na Orbána tlak a chystají scénáře pro případ, že jeho názor nezmění. Do jejich hledáčku se dostává i staronový Orbánův spojenec Robert Fico.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Fico se musí rozhodnout, jestli chce sloužit jako fíkový list pro prokremelský kurz Maďarska,“ varoval slovenského premiéra vlivný německý europoslanec Daniel Freund.

Maďarský premiér Viktor Orbán chce i na prvním letošním summitu EU zablokovat pomoc Ukrajině. A naprostá většina členských států Evropské unie je opět rozzlobená. Takto shrnul nadcházející summit Evropské unie ještě předtím, než začal, americký Washington Post.

Něco podobného si před schůzkou lídrů, která začíná dnes, myslí i analytici a evropští politici, které oslovil Denník N.

Pro předsedu vlády Petra Fialu jsou požadavky Maďarska k revizi unijního rozpočtu těžko akceptovatelné. Na summitu chce Fiala hledat řešení přijatelné pro všechny, jak řekl na tiskové konferenci před odletem do Bruselu.

Ukrajina, „záporák Orbán“ a varování pro Fica

Hlavním tématem summitu je opět pomoc Ukrajině a už nyní je jasné, že jako hlavní „záporák“ bude jako v prosinci většinou státníků a médií vnímán maďarský premiér Orbán. Ten na posledním summitu 50miliardový balík pomoci z evropského rozpočtu určený na podporu ukrajinské ekonomiky zablokoval.

Překážely mu podle mínění některých účastníků nepodstatné detaily – například že pomoc se má vyplácet „postupně“ (v tranších), že proudí přímo z rozpočtu EU a podobně.

Analytici to tehdy označovali jen za výmluvy, případně za Orbánův pokus vydírat Unii, která mu loni zastavila vyplácení deseti miliard z eurofondů kvůli sporům o dodržování pravidel EU a zásad právního státu. Teď mnozí doufají, že Orbán si nakonec všechno rozmyslí.

Zároveň varují slovenského premiéra Roberta Fica, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Maďarsko

Slovensko

Viktor Orbán

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější